Ağulu AŞI ne demek?

Söz ola kese savaşı söz ola kestire başı söz ola ağulu aşı yağ ile bal ede bir söz ne anlama gelir?

Yunus Emre, bu beyitte sözün çok büyük kayıplara ve zararlara yol açabi- lecek bir savaşı sona erdirebileceği gibi yarayı da (gönül için) iyileştirebile- cek bir güce sahip olduğunu belirtmektedir.

Söz ola kese savaşı söz ola kestire başı kimin sözü?

Ne vakit siyasetçilerimiz kurşun gibi sözler sıkarak insanlar ve kurumlar arasında savaş rüzgârları estirse, Yunus Emre’nin bu dizelerini hatırlarım.

Söz vardır savas bitirir söz vardır baş yitirir kimin sözü?

Yunus Emre’nin şu mısraları da aynı gerçeği doğruluyor: “Söz var kese savaşı /Söz var kestire başı.”

Ağulu aşı yağ ile bal ede bir söz ne demek?

Söz vardır, zehir gibi olan çorbayı bal gibi tatlı hâle getirir. Buradan çıkarmamız gereken; sözün yerinde, zamanında ve güzel söyleneninin makbul oluşudur.

Sekiz uçmağ ede bir söz ne demek?

Uçmağ, uçmah veya uçmak eski Türkçede Cennet demektir. Ruhun bedenden ayrılıp göğe yükselmesine atfen uçmağ olarak kullanılmıştır. Sekiz uçmak ile cennetin sekiz katı veya derecesi ifade edilmektedir.

Söz var iş bitirir söz var baş yitirir deyim midir atasözü müdür?

Söz var iş bitirir söz var baş yitirir atasözü, söz sahibinin insan üstünde etkisi var demektir. İnsanın söylediği sözler yerindeyse ortaya iyi ve hoş durumlar ortaya çıkar. Ancak yanlış ve yerinde olmadan söylenen sözler, karşıdaki kişiyi sinirlendirir ve kızdırır.

Baş yitirir ne demek?

[1] Akıllıca söylenmiş sözler, karşıdakini inandırır, yumuşatır; ölçüsüz, sert sözler ise karşıdakini sinirlendirir.

Yüzünü ağ ede bir söz ne demek?

Sözü olgunlaştırarak söylemektir, yani yerli yerinde kullanmak, en uygun zamanda, en uygun sözü söylemek demektir.

Keleci bilen kişinin ne demek?

Keleci: Öz veya kusursuz, düzgün söz demektir. Kusursuz ve düzgün konuşan insanın yüzü söylediği sözler nedeni ile kararmaz. Sözü pişirmek demek hemen aklına gelince sarf etmemek önemlidir ve sözü olgunlaştırıp söyleyenin işi denk düşer.

Kişi bile söz demini demeye sözün Kemini ne demek?

Kişi; sözün hamını, kemini, demini bilmeli” demiş Yunus Emre… Yani sözün zamanını, kötü olanını ve doğru olanını bilmelidir. Yûnus imdi söz yatından söyle sözü gayetinden Çok sakın o şeyh katından seni ırağ ede bir söz

Ne oldum dememeli ne olacağım demeli ne demek?

Ne oldum dememeli, ne olacağım demeli atasözü, kişinin bugünkü durumunun değişebileceği, gelecekte başka bir noktada olunabileceği anlamına gelmektedir.

Söz var baş yitirir ne demek?

Söz var iş bitirir söz var baş yitirir atasözünün anlamına bakıldığı zaman şu anlam çıkmaktadır; Sözün kişiler üzerindeki etkisi oldukça büyüktür. Akıllıca söylenmiş cümleler karşısında duran insanı ikna eder, yumuşatır; işlerin olumlu bir şekle girmesini sağlar.

Söz gümüşse sükut altındır anlamı ne demektir?

[1] Konuşmak güzel, yararlı bir şey olabilir. Ama susmak ondan daha iyidir. Çünkü konuşmak insanın başına çok iş açabilir.

Keleci ne demek Osmanlıca?

keleci, qaraçay lehcesinde çop çatan ve arabulucu (vâsite, muyancı) anlamlarındadır. bizim türkce lehcelerinde ise éyni kökenden olan “keleşmiş” dégisi sözlenmiş, adaqlı ve yavıqlı démekdir. çağdaş türkce onum (tibb) dilinde bu kökenden “keleci güçlüyü” (dyslexie) derimi (términi) töredilmişdir.

Sözünü bilen kişinin yüzünü ağ ede bir söz Sözü pişirip diyenin işini sağ ede bir söz ne demektir?

Sözü pişirip diyenin anlamı nedir? Sözü olgunlaştırarak söylemektir, yani yerli yerinde kullanmak, en uygun zamanda, en uygun sözü söylemek demektir. Söz gümüş ise sükut altındır atasözü bu şiiri yorumlamak için hatırlanabilir.