Araba şanzımanı neresi?

Şanzıman masrafı ne kadar?

Şanzıman fiyatları genel olarak 2.000 – 35.000 TL arasında değişiklik göstermektedir. Şanzıman yağı, araç ve parçaları için önemli bir etmendir.

Araç şanzımanı nedir?

Şanzımana vites kutusu da denilmektedir. İçerisinde miller, dişliler ve vites çatalı bulunur. Motordan alınan güç, bu parçaların yardımı ile tekerleklere, sürücünün istediği şiddet ve oranla iletilir. Motordan gelen devir ve tork kuvveti, şanzımana iletildikten sonra belirlenen vitese göre değiştirilir.

Kaç çeşit şanzıman var?

Otomatik vitesli araçlarda şanzıman türleri Otomatik vitesli otomobillerde CVT, DSG, MMT, EDC, ve TCT Dualogic Easytronic olmak üzere başlıca 5 farklı şanzıman çeşitleri vardır.

Araç CVT şanzıman olduğu nasıl anlaşılır?

Sürekli Değişken İletim anlamındaki CVT de;

 1. Debriyaj ve vites kutusu bulunmamaktadır. …
 2. Tercih edilme sebebi Gürültüsüz olması, az yakıt sarfiyatı ve sarsıntısız vites değişimi olmasındandır.
 3. Makara – kasnak sisteminden oluşan bu sistemde dişli yoktur.

Şanzıman tamiri nasıl yapılır?

Yapılan İşlemler

 1. Akü ve akü sacı, hava filtresi haznesi sökülür.
 2. Vites kutusundan gelen bağlantılar sökülür.
 3. Çevre civatalar sökülür.
 4. Araç lifte kaldırılıp alt tarafta bulunan bağlantılar sökülür.
 5. Sanzıman boşa çıkarılır, yavaşça motordan ayrılır ve gerekli bakım-onarım/değişim yapılır.

Araba şanzımanı neden bozulur?

-Vites geçişleri uygunsuz ve acemice yapılıyor olması. –Şanzıman yağının değişim zamanı geçmesi , yağ değişmemesi. -Aracın ilk kalkışları sert yapılıyor olması , ilk araba çalıştırıldığında motor ısınmadan HIZ yapmaya çalışması. –Şanzımanın periyodik bakımlarının yapılmaması.

Şanzıman arızası ne kadar tutar?

Manuel ve otomatik şanzıman arıza fiyatları birbirinden farklıdır. Şanzıman aracın en önemli parçalarından biridir ve bu parçanın bakımı yapıldıkça ve baskı balata yenilendikçe kolay kolay tamir istemez. Tamir istediğinde ise ortalama 8-10 bin TL masraf çıkarabilir.

Şanzıman çeşitleri nelerdir?

Şanzıman Nedir?

 • I – Tam Otomatik Şanzıman – Tork Konventörlü Şanzıman.
 • II – DSG Şanzıman / Çift Kavramalı Şanzıman.
 • III – CVT Şanzıman / Sürekli Değişken Şanzıman.

CVT şanzıman kaç ileri?

Normalde tork konvertör veya kavrama ile motor-tekerlek arası güç aktarımı sağlanırken CVT‘de bu işten birbirine uzaklığı sürekli değişen iki kasnak ve onları bağlayan zincir/kayış sorumludur. CVT‘de tam olarak vites sayısı yoktur çünkü bu şanzıman aracı ideal yakıt tüketimi aralığında tutacak şekilde hareket eder.

CVT şanzıman ömrü ne kadardır?

CVT ünitesi, tipik otomatik şanzıman kadar uzun dayanmayacaktır. Aslında, bu birimlerin çoğunluğunun 150 -200 bin km veya daha az dayandığını görüyoruz.

CVT şanzıman mı DSG şanzıman mı?

DSG; yüksek yakıt verimliliği ve hızlı vites geçişleri ile öne çıkıyor. CVT ise uzun süre kullansanız bile dayanıklı yapısı ve ideal devir arayanların tercihi olabilir.

Şanzıman tamiri kaç para?

Şanzıman aracın en önemli parçalarından biridir ve bu parçanın bakımı yapıldıkça ve baskı balata yenilendikçe kolay kolay tamir istemez. Tamir istediğinde ise ortalama 8-10 bin TL masraf çıkarabilir.

Şanzıman dağılması neden olur?

Vites değiştirme çatalı veya bağlantı parçası kopmuş olabilir. Dişlilerden biri ya da mil kırılmış olabilir. Şanzıman yağı azalmış, bitmiş, özelliği kaybolmuş veya bozulmuş olabilir. Araç hareket halindeyken vitesi boşa almak, şanzıman arıza nedenidir.

Şanzımanın bozulduğunu nasıl anlarız?

Vites geçişlerinde zorlanma olması, Performansta hissedilebilir düşüş, Yakıt tüketiminin artması, Debriyaj pedalına basıldığında ses gelmesi.

Şanzıman tamiri ne kadar tutar?

Şanzıman aracın en önemli parçalarından biridir ve bu parçanın bakımı yapıldıkça ve baskı balata yenilendikçe kolay kolay tamir istemez. Tamir istediğinde ise ortalama 8-10 bin TL masraf çıkarabilir.