En çok hangi soyisim var?

Soy isimler nelerdir?

Veriler NVİ’den alınmıştır. Nüfus İstatistikleri Daire Başkanlığı tarafından yayımlanan verilere göre Türkiye’de en çok kullanılan soy isim ‘Yılmaz’ oldu….

  • Yılmaz.
  • Kaya.
  • Demir.
  • Çelik.
  • Şahin.
  • Yıldız.
  • Yıldırım.
  • Öztürk.

Dünyada en çok hangi soyadı var?

Çevrimiçi kredi firması NetCredit her ülkede en yaygın olarak kullanılan soyadlarının yer aldığı bir dünya haritası yayımladı. Dünyada en çok kullanılan soyadı Çin’deki ‘Wang’ ismi olurken, Türkiye’de ise birinciliği yine ‘Yılmaz’ aldı.

Soy isimleri neye göre verilmiştir?

Soyadı Kanunu, her Türk vatandaşına bir soyadı taşıma yükümlülüğü getiren 2525 sayılı kanundur. İsviçre’den alınarak düzenlenen kanun, 21 Haziran 1934 tarihinde kabul edilmiş, 2 Temmuz 1934 tarihinde Resmî Gazete’de yayımlanmış ve 2 Ocak 1935′te yürürlüğe girmiştir.

Yılmaz soyadı kaçıncı sırada?

Türkiye’de en çok “Yılmazsoyadı kullanılıyor. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün yayımladığı verilere göre Türkiye’de en çok kullanılan soyadları belli oldu. Yılmaz soyadını, ikinci sırada Kaya ve üçüncü sırada ise Demir takip etti.

Turkiyede en cok soy isim hangisi?

İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nden alınan bilgiye göre, 1 milyon 580 bin 313 kişinin taşıdığı “Yılmaz” Türkiye’de en çok kullanılan soyadı oldu.

Soyadımdan kaç tane var sitesi?

İsimlerin vikipedisi olarak nitelendirilen Forebears adlı internet sitesi üzerinden dünya üzerinde sizinle aynı soyadını taşıyan insanların sayısı ve nerede bulundukları sorusunun cevabını bulabilirsiniz. İsimlerin vikipedisi Forebears, dünya üzerinde 11 milyon soyadının haritasını ziyaretçilerle paylaşıyor.

Turkiyede en cok soyadı hangisi?

İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nden alınan bilgiye göre, 1 milyon 580 bin 313 kişinin taşıdığı “Yılmaz” Türkiye’de en çok kullanılan soyadı oldu. “Yılmaz” soyadını sırasıyla “Kaya” ve “Demir” takip etti.

Ilk soyadı hangi ülkede?

Soyadı, tarihte ilk kez M.Ö. 2582’de Çin’de kullanılmaya başlandı. Çinlilerin amacı nüfus sayımını kolaylaştırmaktı. Daha sonra aşama aşama bütün dünyada soyadı kullanımı yaygınlaştı.

Hangi soyadları alınamaz?

Madde 1 – Her Türk öz adından başka soy adını da taşımağa mecburdur. Madde 2 – Söyleyişte, yazışta, imzada öz ad önde, soy adı sonda kullanılır. Madde 3 – Rütbe ve memuriyet, aşiret ve yabancı ırk ve millet isimleriyle umumi edeplere uygun olmıyan veya iğrenç ve gülünç olan soyadları kullanılamaz.

Soyadı kanununun ne zaman ve neden çıkarıldığını araştırınız?

SOYADI KANUNU NE ZAMAN ÇIKTI? 21 Haziran 1934’te çıkarılan 2525 sayılı Soyadı Kanunu ile her vatandaşın öz adından başka bir de, soyadı taşıması zorunlu kılındı. Soyadları Türkçe olacaktı. Rütbe, memurluk, yabancı ırk ve millet adları ile ahlaka aykırı ve gülünç kelimeler soyadı olarak kullanılmayacaktı.

Türkiyede kaç kişide Yılmaz soyadı var?

Türkiye genelinde en yaygın kullanılan soyadlarının ilk üç sırasında Yılmaz, Kaya ve Demir yer alıyor. Yılmaz soyadlı 1 milyon 580 bin 313, Kaya soyadlı 1 milyon 154 bin 158, Demir soyadlı 1 milyon 105 bin 381 kişi var.

Türkiye’de en çok soy ismi nedir?

AA muhabirinin İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünden aldığı bilgiye göre, 1 milyon 580 bin 313 kişinin taşıdığı “Yılmaz” Türkiye‘de en çok kullanılan soyadı oldu. “Yılmaz” soyadını sırasıyla “Kaya” ve “Demir” takip etti.

Kaya soyismi kaç kişide var?

Yılmaz soyadlı 1 milyon 580 bin 313, Kaya soyadlı 1 milyon 154 bin 158, Demir soyadlı 1 milyon 105 bin 381 kişi bulunuyor. Çelik, Şahin, Yıldız, Yıldırım, Öztürk, Aydın ve Özdemir de en çok kullanılan soyadlar arasında yer alıyor.

Soyadı aynı olanlar akraba mı?

DNA testi yapmadıkça elbette akrabalık oranından emin olamam ama çok fazlasıyla uzak bir akraba değilse, akraba değiliz. Zaten soyadı aynı olmayan kişiler bile çok fazla uzak akraba olabilirler. Kalıtım, ana-babadan geçer diyor bilim.

Soy isim nasıl değiştirilir?

Resmi duyuru ile birlikte ad soyad değişikliği yapmak isteyenler e-devlet üzerinden başvuru yapabiliyor. Yeni uygulama ile artık mahkeme açılmadan isim soyad değikliği başvuruları yapılabiliyor. İsim soyad değişikliği yapmak isteyenlerin bu isteklerinin yerine gelmesi için artık mahkeme kararı aranmayacak.