En güzel sulu patates nasıl yapılır?

Patates yemeğinin dağılmaması için ne yapmalı?

Patateslerin haşlanırken dağılmamasını sağlayan en önemli malzeme ise sirke ile tuz. Tuzu zaten patates haşlarken mutlaka ilave ediyorsunuz biliyoruz. İçerisine 1 yemek kaşığı sirke ilave ederek patateslerinizin bütün bir şekilde kalarak haşlanmasını da sağlayabilirsiniz.

Sulu patates nasıl?

Sulu Patates Yemeği Tarifi Nasıl Yapılır?

  1. Patatesleri güzelce yıkayıp kabuklarını soyduktan sonra iri küpler halinde doğrayıp biraz suda bekletin.Soğanı yemeklik doğrayın ve tencerede kızdırdığınız yağın üzerine ekleyip kavurun.
  2. Soğanlar pembeleşince salçayı ekleyip kokusu çıkana kadar kavurun.

Sulu patates yemeğine ne kadar su konur?

Patatesler ilave edilip karıştırılacak. 3 su bardağı kaynar su, et bulyon, karabiber, kimyon, tuz ilave edilecek. Yemeğin tuzu karar hale getirilecek. Patateslere çatal battığında yemek pişmiştir. Afiyet olsun.

Antep usulü patates sulusu nasıl yapılır?

İlk önce etleri kavuralım etler kavrulunca üstüne soğanları ve yağ ekleyip biraz daha kavurun. Salçayı ve küp küp doğranan patatesleri ve bezelyeleri ekleyip biraz daha kavurun sonra üstünü geçecek kadar su koyup tuzunu biberini ekleyip ağzı kapalı şekilde pişmeye bırakın. Patatesler yumuşadıysa tamamdır. Afiyet olsun.

Patates yemeğinin kapağı kapatılır mı?

Soğan kokusu sinmemesi için kapağı tamamen kapatmayın. Yemeğe eklenen su sıcak olursa daha lezzetli bir yemeğiniz olur. Taze patates kullanırsanız yemeğiniz daha hızlı pişer. Patateslerin rengi canlı olsun isterseniz yemeğe bir kaşık sirke koyabilirsiniz.

Patates yemeği çok sulu olursa ne yapılır?

Hemen çorbanıza süt ekleyin. Böylece hem kıvamını hem de lezzetini bozmamış olacaksınız.

Sulu patates yemeği kaç dk pişer?

Yemek ne lapa gibi ne de çorba gibi olmalıdır. Sıcak su malzemenin boyunu 3,3 buçuk parmak geçecek kadar konmalıdır. Gerekirse pişerken sıcak su eklenebilir. Kısık ateşte; düdüklü tencerede ise 20-25 dakika kadar, normal bir tencerede pişiyorsa 45 dakika kadar pişirilir.

Diyette sulu patates yemeği yenir mi?

Diyet yaparken patates tüketilebilir.Diyet yaparken pişirme yöntemlerine ve porsiyona dikkat edildiği müddetçe patates tüketiminin hiçbir sakıncası yoktur.

Patates yemeğine sıcak su mu soğuk su mu?

Patatesleri ekleyin ve bir kaç kez karıştırdıktan osnra, üstlerine çıkacak kadar sıcak su ilave edin. Tuz ve karabiberi de ekledikten sonra, tencerenin kapağını kapatıp, altını kısın ve patatesler yumuşayana dek pişirin. Sıcak sıcak servis edin.Afiyetler olsun!

Etsiz sulu patates yemeği nasıl yapılır?

Etsiz Patates Yemeği Tarifi Nasıl Yapılır?

  1. Önce patatesler küp şeklinde doğranır ve bir miktar suda bekletilir.
  2. Yayvan bir tencereye soğanlar yemeklik doğranır ve margarin eklenerek pembeleşinceye kadar kavrulur.
  3. Tencerenin yayvan olması patateslerin üst üste gelmemesi ve karıştırıldığında parçalanmaması içindir.

Etli patates yemeği nasıl yapılır?

Etli Patates Yemeği Tarifi Nasıl Yapılır?

  1. Etleri, sıvı yağ ile birlikte tencereye alarak kavurun.
  2. Etler suyunu bırakınca altını kısıp 30 dakika bu şekilde pişirin.
  3. Daha sonra yemeklik doğranmış soğan, salça ve küp doğranmış patatesler eklenerek karıştırılır.
  4. Üzerini geçecek kadar sıcak su eklenir.

Patates yemeğinin piştiğini nasıl anlarız?

8- Patatesler yumuşadığında yemeğimiz pişmiş demektir.

Yemekleri koyulaştırmak için kullanılan malzemeler nelerdir?

Yemek yaparken bağlamak, sos, çorba, yahni gibi sulu yiyecekleri içine farklı malzemeler ekleyerek koyulaştırma ve kaynaştırma işlemine deniyor. Un, nişasta, yumurta sarısı, krema, peynir gibi birçok malzeme bağlayıcı olarak kullanılabiliyor. Gündelik dilde bağlama “yemeğin terbiyesi” olarak da adlandırılabiliyor.

Cok sulu olan yemek nasıl koyulaştırılır?

Hemen çorbanıza süt ekleyin. Böylece hem kıvamını hem de lezzetini bozmamış olacaksınız.

Patates yemeği nasıl çabuk pişer?

Yemeğe eklenen su sıcak olursa daha lezzetli bir yemeğiniz olur. Taze patates kullanırsanız yemeğiniz daha hızlı pişer. Patateslerin rengi canlı olsun isterseniz yemeğe bir kaşık sirke koyabilirsiniz. Biber ve domatesi sonradan eklerseniz yemeğinizin rengi daha canlı olur.