Evde Tel peyniri nasıl yapılır?

Tel peynir ile ne yapılır?

Çeçil peyniri tava ya da fırında yapılan böreklerin içerisinde kullanılabilir. İçerisin dereotu ya da maydanoz kıyılarak ayrı bir lezzet verilerek lezzetli börekler elde edilebilir. Ev yapımı poğaçaların içerisinde de çeçil peyniri kullanılabilir, eriyerek kendisini belli eder ve ağızda güzel bir tat bırakır.

Tel çeçil nasıl yapılır?

Kepçeye sarılan teleme bir kaba alınarak yoğrulur. Bu sırada da sıcaklığın 60 derecede sabit tutulmasına özen gösterilmelidir. Yoğurma işlemi sırasında peynir çekme ile tel tel hale getirilir. Tel tel olan peynir yaklaşık 2 saat bekletildikten sonrasında  oranında tuzlu salamuraya yatırılır.

Trabzon tel peynir nasıl yapılır?

Öncelikle 3 litre sütü kaynatıp serçe parmağımızı içine soktuğumuzda dayanabileceğimiz kadar ılıyınca 1 tatlı kaşığı peynir mayası ekleyip karıştırıyoruz. 5 dakika bekletikten sonra maya tutacaktır, tekrar karıştırıyoruz. Peynir torbasına döküp asıyoruz. Bu şekilde suyu sızıp peynir toplanmış olacak.

Çeçil nasıl bir peynir türüdür?

Çeçil veya civil peynir, Erzurum, Kars, Ardahan ve Iğdır genelinde üretilen yağı alınmış sütten yapılan ve iplik şeklinde olmasından dolayı tel peynir de denilen yumuşak, tuzlu bir peynir çeşididir. Bazı yörelerde “Çeçil, Sacak, Tel, Dil ve Örgü” Peynir olarak da anılır. Yağlı bir peynirdir.

Erzurum çeçil peyniri nerelerde kullanılır?

Erzurum civarında lavaş ekmeğe sarılarak ve akşamları yemekten sonra içilen çayın yanında yenir. Kahvaltı sofralarında da tüketilir. Civil peyniri tuzlu bir yapıya sahip olduğu için kahvaltıda tüketilecek ise sıcak sudan geçirilip tuzundan arındırılarak yenilmelidir.

Telli peynir nerede kullanilir?

Telli peynir, Trabzon yöresine özgü, kaşar peynirine benzeyen, sarımtırak renkli, lif lif ayrılabilen, ısıtıldığında uzayan, az tuzlu peynir. Genellikle kuymak yapımında kullanılır. Börek ve çörek yapımında ve sofrada da tüketilir.

Taze çeçil peyniri nasıl saklanır?

Çeçil peyniri satın alındıktan sonra buzdolabında saklanmalıdır. Peynir buzdolabının daha az soğuk olan sebzelik bölümüne konulmalı, asla buzluk ya da derin dondurucuya yerleştirilmemelidir. Çeçil peyniri tuzlu bir peynir olduğu için diğer az tuzlu peynirlere nazaran daha uzun süre dayanabilir.

Telli Minzi peyniri nasıl yapılır?

Trabzon yöresine ait olan süt minzi peyniri daha çok inek sütünden yapılır. Yapımında kullanılan yoğurt yarı suyla karıştırılarak ayran şekline getirilir; bu ayran tahta yayıklar içerisinde yağı ile suyu ayrılana kadar iyice yayıklanır.

Trabzon tulum peyniri nasıl yapılır?

Mayalanan süt, yaklaşık bir saat sonra ince ve temiz bezden yapılmış süzeklere alınıp, peynir haline getirilir. Peynir bir gece geçtikten sonra mandıraya getirerek, şeker torbaları büyüklüğünde torbalara koyulur. Yaklaşık 1 hafta ya da 10 gün üzeri bezle örtülerek, suyunu tamamen çekmesi sağlanır.

Çeçil peyniri tuzlu mu?

Çeçil peyniri, görüntü olarak iplik şeklinde olan bir peynirdir. Yağı alınan sütten yapıldığı için az yağlı, yumuşak ve tuzlu bir peynirdir. Kolay bir şekilde liflerine ayrılabilir.

Çeçil peyniri güzel mi?

dünyanın en güzel peynirlerinden birisidir. marketlerde “kars çeçili” olarak satılan versiyonu daha ekşi ve serttir. sadece “çeçil peyniri” olarak satılan versiyonu daha yumuşak bir tada sahip, hafiften kaşarı andıran, özellikle yumurtanın ve sucuğun yanında 10 numara olarak gidebilen bir peynirdir.

Erzurum civil peyniri nasıl tüketilir?

Nasıl Tüketilir? Erzurum civil peynir bir salamura peynir türüdür ve diğer tüm salamura peynirler gibi tuzlu suda bekletilerek tüketilmesi tavsiye edilir. Civil peyniri genellikle taze olarak tüketilmez.

Kolot peyniri kaşar mıdır?

Yaklaşık 20 litre süt için 2 yemek kaşığı peynir mayası eklenir ve süt karıştırılır. Sütün mayalanması için hemen hemen 2 saat süt dinlendirilir. Süt mayalandığı zaman kıvamda koyulaşma ve pelteleşme meydana gelir ve sütün süzülmesi gerekir.

Tel peynir nasıl saklanır?

Çeçil peyniri satın alındıktan sonra buzdolabında saklanmalıdır. Peynir buzdolabının daha az soğuk olan sebzelik bölümüne konulmalı, asla buzluk ya da derin dondurucuya yerleştirilmemelidir. Çeçil peyniri tuzlu bir peynir olduğu için diğer az tuzlu peynirlere nazaran daha uzun süre dayanabilir.

Çeçil peyniri buzluğa konur mu?

Kesinlikle buzluk ya da derin dondurucuda dondurarak saklamayın. Çünkü tuzlu bir peynir olduğu için diğer peynir türlerine göre biraz daha uzun ömürlüdür. Ayrıca peyniri saklamak için kullandığınız saklama kabını hava ile teması kesilmiş olmalıdır.