Hangi kaplıca neye iyi gelir?

Türkiye’de en şifalı kaplıca hangisi?

Türkiye‘nin en iyi 10 kaplıcası listemizde ilk sıraya koyduğumuz Sandıklı Kaplıcaları, Afyonkarahisar-Antalya karayolunun 65. kilometresinde yer almakta. Bölgede tarih boyunca birçok medeniyete şifa dağıtan yüksek kükürt oranına sahip kaplıca suları, cilt ve romatizma hastalıklarına iyi gelmekte.

En iyi termal su nerede?

Diyadin Kaplıcaları/Ağrı Diyadin ilçesinde bulunan Diyadin Kaplıcaları romatizma, kemik hastalıkları, kireçlenme ve metabolizma rahatsızlıkları gibi birçok hastalığa şifa olarak ülkemizin en önemli termal kaynaklarından biri olarak yerini koruyor.

Kaplıca sularından en iyi nasıl faydalanılır?

Kaplıca suyuna girilmesine müteakip terleme başladıktan itibaren 5 dakika sonra çıkılmalıdır. Konfor şartları uygun ortamda 30 dakika ile 1 saat arasında terleme bitene kadar yatarak istirahat edilmelidir. -Günde iki kereden fazla kaplıcaya girilmemelidir.

Türkiye’de en iyi kaplıca suyu nerede?

Kızılcahamam, Haymana ve Ayaş, Ankara’nın termal sularıyla ünlü bölgeleri. Bu bölgelerde bulunan kaplıcaların suyu aynı zamanda içilebilecek özelliklere de sahip. Bu 3 bölge arasından özellikle Roma ve Bizans dönemlerinde de faydalanılan Haymana kaplıcaları, ülkemizin en iyi termal suyu olarak anılıyor.

Hangi kaplıcaya gitmeli?

Gidebileceğiniz En İyi Termal Kaplıcalar

 • Pamukkale Travertenleri/ Denizli.
 • Ayaş Kaplıcaları / Ankara.
 • Diyadin Kaplıcaları / Ağrı
 • Hamamboğazı Kaplıcaları/ Uşak.
 • Oylat Kaplıcaları / Bursa.
 • Bademli Ilıcası/ İzmir.
 • Hıdırlar Kaplıcası/ Çanakkale.
 • Gülbahçe Ilıcası / İzmir.

Afyon Gazlıgöl hangi hastalıklara iyi gelir?

Tarihte Frigyalılardan bu yana kullanılan Afyon Gazlıgöl yaylabağı kaplıca suları hem içmece tedavisi hem de banyo tedavisi olarak yararlanılan termal / kaplıca suyumuz kireçlenme, fibromiyalji, kadın kastalıkları, romatoit artrit, bel ve boyun fıtığı , cilt hastalıkları, kemik erimesi (Osteoporoz), gut hastalığı, …

En şifalı su nerede?

Kızılcahamam, Ayaş ve Haymana ilçelerinde etrafında çok sayıda otelin hizmet verdiği şifalı sular yer alıyor. 50-51 derece sıcaklığındaki bu suların karaciğer, böbrek, mide, bağırsak rahatsızlıkları, solunum yolları, deri hastalıkları, kalp ve kan dolaşım rahatsızlıkları, bazı kadın hastalıkları ve çocuk hastalıklarına …

Kaplıcalar en çok nerede bulunur?

Türkiye’de Kaplıcalarıyla Ünlü Şehirler

 1. Ankara Haymana Kaplıcaları Haymana Kaplıcaları, dünyanın en iyi ve en faydalı ikinci kaplıca olma özelliğiyle bilinir. …
 2. Yalova Kaplıcaları
 3. Bursa Kaplıcaları
 4. Afyon Kaplıcaları
 5. Manisa Kaplıcaları
 6. Kütahya Kaplıcaları
 7. Denizli Kaplıcaları
 8. Van Kaplıcaları

11 Haz 2016

Termal suda ne kadar durulmalı?

20 DAKİKADAN FAZLA SUDA KALMAYIN Kaplıca suyunda uzun süre kalmanın da faydayı artırmadığını dile getiren Hizmetli, “Kaplıca suyunda ortalama 10-20 dakika kalınmalı. Vücut bu sürede gerekli mineralleri alıyor. Bu nedenle uzun süre kalmanın bir anlamı da yok.

Termal suda ne kadar kalmalı?

Kaplıca suyuna girilmesine müteakip terleme başladıktan itibaren 5 dakika sonra çıkılmalıdır. Konfor şartları uygun ortamda 30 dakika ile 1 saat arasında terleme bitene kadar yatarak istirahat edilmelidir. + Günde iki kereden fazla kaplıcaya girilmemelidir.

Kaplıca suyu nereden gelir?

Fay kaynakları da denir. Suları yerin derinliklerinden geldiği için sıcaktır ve dış koşullardan etkilenmez. Sular geçtikleri taş ve tabakalardaki çeşitli mineralleri eriterek bünyelerine aldıkları için mineral bakımından zengindir. Bu tür kaynaklara; kaplıca, ılıca, içme gibi adlar verilir.

Hangi kaplıca romatizmaya iyi gelir?

Bolu Göynük kaplıcaları ve Göynük termal tesislerde bulunan suyun sıcaklığı yaklaşık 32- 33 derece arasındadır ve suyun bileşenleri kalsiyum bikarbonattır. Göynük termal sularının romatizma ve siyatik gibi hastalıkların tedavisinde yararlı etkileri olduğu bilinmektedir.

Eklem ağrılarına hangi kaplıcalar iyi gelir?

EKLEM AĞRILARINA HANGİ KAPLICA İYİ GELİR? Ağrı’da yer alan Diyadin (tarihteki adı ile Daudyana) ilçesinin merkezine 5 km uzaklıkta bulunan Diyadin Kaplıcaları, 60-70 derece sıcaklıktaki suları ile eklem ve kas hastalıklarına şifa olur.

Afyon Termal suyu hangi hastalıklara iyi gelir?

Romatizmal hastalıklar ve dolaşım sistemi sorunları için de yarar sağlayan afyon termal suları, şifa kaynağıdır. Afyon termal suları, romatizmal hastalıkların dışında kadın hastalıkları, nefrit, nevralji, alerjiler, cilt hastalıkları gibi birçok sağlık sorununda da tedaviye yardımcı tedavi olarak kullanılmaktadır.

Şifalı su kaynakları hangi ilimizde bulunur?

Bursa’da çok sayıda şifalı su kaynağı ve kaplıcalar yer almaktadır. Bu şifalı sular, başta sinir ve cilt hastalıkları olmak üzere, romatizma ve kilo problemleri gibi sorunlara da yardımcı olmaktadır. Bursa’daki en meşhur şifalı sular, Oylat kaplıcaları, Eski kaplıca, Çekirge kaplıcaları ve Kara Mustafa kaplıcalarıdır.