Iki nokta üst üste (:) işareti klavyede nasıl yapılır?

Küçük klavyede iki nokta nasıl yapılır?

SHİFT ve nokta tuşlarına basıldığında ortaya iki nokta işareti çıkacaktır. Kişiler bilgisayar klavyelerindeki iki tuşu kullanarak istediği kadar iki nokta işaretini elde edebilir ve kullanabilir. İki nokta yapabilmek için klavyede SHİFT ve nokta tuşlarının aktif olarak çalışması gerekiyor.

Bilgisayar klavyesinde nokta nasıl yapılır?

Klavyede bulunan rakamlar ve sayıların bir temel bir de yan görevi bulunur. Tuşun temel görevini yapması için bağlayıcı başka bir tuşa ihtiyaç duyulmaz. Nokta işareti elde ederken de tek bir tuş kullanılır ve tuş ENTER tuşunun hemen alt kısmında yer alır ve üzerinde nokta işaretinin simgesi bulunur.

Q klavyede virgül nasıl yapılır?

Virgül klavyede Enter tuşunun yanında yer almaktadır bu sembol i harfinin yanında noktalı virgül işareti ile birlikte bulunur. Tek olarak bu tuşa bastığınızda virgül kullanılır fakat shift tuşu ile virgül işaretine bastığınızda noktalı virgül olarak kullanılır.

2 nokta nasıl kullanılır?

İki Nokta (:) / Noktalama İşaretleri

 1. Kendisinden sonra açıklama yapılacak ya da örnek verilecek cümlenin sonuna konur. …
 2. Edebî metinlerde konuşma çizgisinden önce kullanılır. …
 3. Ses biliminde uzun okunması gereken ünlüden sonra kullanılır. …
 4. Kataloglarda yazar adları ile eser adları arasına konur.

Çift tırnak işareti nasıl yapılır?

Tırnak işareti için klavyede bir tuş bulunur. Ancak Shift+2+2 kombinasyonu ile de bu noktalama işareti kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Bunun için shift tuşuna basılı tutulurken arka arkaya 2 tuşuna iki kere basılması gerekir. Tırnak İşareti bu şekilde de yapılabilir.

Ters eğik çizgi nasıl yapılır?

Eğik Çizgi adıyla da bilinen slash işaretini yapmak için ikili tuş kombinasyonu yapılmalı. (/) yapmak için önce Shift sonra 7 tuşuna basmak yeterlidir. Not: Klavyelerin hem üst hem de sağ kısmında numaralar yer alır. Slaş işareti yapmak için num lock yani sağ taraftaki değil üst kısımdaki 7 rakamına basılmalıdır.

Laptop ekran klavyesi nasıl açılır?

Ekran Klavyesi‘ni açmak için: Başlat ‘a gidin, Ayarlar > Erişim Kolaylığı ‘> ve Ekran Klavyesini Kullan altındaki iki durumlu düğmeyi açık olarak seçin. Ekranda gezinmek ve metin girmek için kullanılabilen bir klavye ekranda görüntülenir. Siz kapatana kadar klavye ekranda kalır.

Nokta isareti nerelerde kullanilir?

Nokta İşareti ( . ) ve Kullanıldığı Yerler

 • Hüküm, yargı bildiren, tamamlanmış cümlelerin sonuna konur: Öğrenciyim. Okul açıldı. …
 • Bazı kısaltmaların sonuna konur: Prof., Doç., Dr., İst., s., vb., Cad., Sok., Alm., Ar., Far., Fr., İng. …
 • Sayılardan sonra sıra belirtmek için “-ncİ” ekinin yerine kullanılır:

Virgül nasıl kullanılır?

Kullanım yerleri

 1. Sıralı cümleleri ayırmada kullanılır.
 2. Ara söz ve ara cümlelerin, başında ve sonunda kullanılır.
 3. Sayılarda, ondalık bölümü ayırmak için kullanılır.
 4. Tırnak işareti içine alınmamış alıntı cümlelerden sonra kullanılır.
 5. Ünlem sözcüklerinden sonra virgül kullanılabilir.

Noktalı virgül ne için kullanılır?

Noktalı virgül (;), bir noktalama işareti. Çoğunlukla kendi içinde virgülle ayrılmış grupları birbirinden ayırmak ve sıra cümleleri birbirinden ayırmak için; virgülden kuvvetli, noktadan zayıf bir duraksama işareti olarak kullanılır.

İki nokta nerelerde kullanılır örnek?

Bir cümleden sonra alıntı bir cümle geliyorsa veya bir söz naklediliyorsa iki nokta kullanılır: Çocuk merakla sordu: “Bana ne getirdin?” O, başarının sırrını tek kelimeyle açıklar: Azim.

Iki nokta dan sonra nasıl başlanır?

İki noktadan sonra gelen bölüm, bağımsız bir cümle ise bu cümlenin ilk sözcüğü büyük harfle başlar. İki noktandan sonra sadece örnekler ve sıralanıyorsa ilk örnek küçük harfle başlıyor.

Çift tırnak işareti nerelerde kullanılır?

Herhangi birinin konuşmasının alıntılanması halinde çift tırnak işareti kullanılmaktadır. Cümlenin başında ve sonunda direkt olarak çift tırnak işaretinin kullanılması gerekmektedir. Fakat çift tırnaklı cümle içerisinde ek bir detay veya önemli bir kısımdan bahsedilecekse de tek tırnak işaretinin kullanılması şarttır.

Çift tırnak ne zaman kullanılır?

Uzun alıntılarda her paragraf ayrı ayrı tırnak içine alınır: Uyur gibi sessiz duran deniz… Karşı sahilde mor, fark olunmaz sisler altında dağlar, korular, beyaz yalılar…” Cümle içinde özellikle belirtilmek istenen kelimeler ve sözler tırnak içine alınır.

Ters slash işareti ne anlama gelir?

Ters eğik çizgi, eğik çizginin tersi olup bilgisayar yazılımlarında art arda gelen dizinleri birbirinden ayırt etmek için kullanılır.