Kopya torna tezgahı ne işe yarar?

Saatçi tornası nedir?

Saatçi tornası diğer torna tezgâhlarına göre daha basit bir aksama sahiptir. Yalnızca kalem ve aynadan ibaret bir kurulumu vardır. Saat parçalarının işlenmesi ya da saatlerle ilgili yapılacak çalışmalarda adı üzerinde saat tornası kullanılır. Küçük bir yapısı vardır ve küçük işlemeler yapar.

Dik torna tezgâhı ne işe yarar?

Torna tezgahları ile iş parçası üzerinden talaş kaldırılarak yapılabilen başlıca işlemler şunlardır; Dış Çap Tornalama, İç Çap Tornalama, Alın Tornalama, Delik Delme, Kanal Açma, Diş Açma, Klavuz Çekme, Tıtrıl Çekme ve Kesme operasyonları torna tezghalarında yapılabilen başlıca işlemlerdir.

Universal torna tezgâhı ne işe yarar?

Makine ve metal sektöründe çok fazla kullanılan, kendi ekseni etrafında dönen metal ve yapay olan malzemeler üzerinden doğrusal hareket eden kesici takımlar sayesinde talaş kaldırma işlemini yapan, numerik kontrol sistemi olmayan makinelere universal torna tezgahı denir.

Torna ve Freze arasındaki fark nedir?

Torna Tezgahları ile Freze Tezgahları arasında yakın bir bağ vardır. İkisi de talaş kaldırma ve delme işlemleri yapabilir. Aralarındaki fark ise; tornada işlenecek parça dönerken, tezgah kesicileri sabittir. Frezede ise işlenecek parça sabit olup, tezgahın kesicileri parça üzerinde hareket eder.

Rovelver torna nedir?

Revolver tornalar parçaların seri halde yapımı söz konusu olduğu zaman kullanılan bir torna tezgahı çeşididir. Bu şekilde yapılan parçalar belirli bir tolerans sınırı içerisinde süratle işlenerek ölçü ve biçimleri birbirinin aynı olur; bunlara özdeş parçalar denir.

Tornacı nedir ne iş yapar?

Türkiye İş Kurumu – Meslekler Sözlüğü Detay. Meslek Tanımı : Torna tezgahında bir parçasını imalat resmine ve/veya numuneye uygun olarak, kendi başına ve belirli bir süre içerisinde yapma bilgi ve becerisine sahip nitelikli kişidir.

Dik torna nerede kullanılır?

Dik torna tezgahları genellikle yatay torna tezgahlarında bağlanması kolay olmayan büyük çaplı ve kısa uzunluğa sahip büyük ve ağır iş parçalarının işlenmesi için kullanılır. Salınım çapı karşılandığında, çok ağır olan iş parçasının yatay torna tezgahına bağlanması kolay değildir.

Torna tezgahı hangi parçaları işler?

Torna Tezgahında Yapılan İşlemler

 • Alın Tornalama. İşleme sırasında iş parçalarının uzunluğu, nihai parçanın olması gerekenden biraz daha uzundur. …
 • Boyuna – Kademeli Tornalama. …
 • Konik Tornalama. …
 • Pah Tornalama. …
 • Profil (Kontur) Tornalama. …
 • Kanal Açma. …
 • Kesme Koparma. …
 • Diş Açma.

Tornacı ne kadar maaş alıyor?

Tornacı (Torna Tezgahı Operatörü) maaşı ortalama aylık 4350 – TL’dir. En düşük Tornacı (Torna Tezgahı Operatörü) maaşı 3750 -TL, En yüksek ise 4950 – TL’dir.

Universal freze nedir?

Frezeler takımın bağlandığı mile göre adlandırılır. Milin konumu yatay olan frezeler; yatay freze, dikey olana; dikey freze denir. Ayrıca hem yatay, hem de dikey çalışan frezelere universal tezgah adı verilir.

Freze nedir ne işe yarar?

Freze 19. yüzyılın sonlarında icat edilmiş, endüstriyel talaşlı imalatta kullanılan bir çeşit takım tezgâhıdır. Frezelerin çalışma prensibi, kendi ekseni çevresinde dönen bir kesici takım vasıtasıyla iş parçasından talaş kaldırarak şekillendirme (delme, yüzey işleme, azdırma, vb.) yapan makinelerdir.

Freze ne demek?

Frezeleme, çok sayıda kesici ağzı (dişi) bulunan ve kendi ekseni etrafında dönen bir kesici takımla, doğrusal hareket ederek altından geçen iş parçası üzerinden talaş kaldırma işlemidir. Bu yönüyle freze tornanın tam olarak zıttı bir makinedir denilebilir. Tornada işlenecek parça dönerken, freze de kesici takım döner.

Rovelver tezgahı ne işe yarar?

Revolver tornalar parçaların seri durumda yapımı söz hususu bulunduğu vakit sarfedilen bir torna çabukgahı çeşididir. Bu biçimde oluşturular parçalar belirli bir tolerans sınırı içinde hızla işlenerek ölçü ve şekilleri birbirinin benzer olur; şunlara özdeş parçalar adı verilir.

Tornacılar kaç para kazanıyor?

2022 Tornacı (Torna Tezgahı İşçisi) Maaşları Tornacı (Torna Tezgahı İşçisi) maaşı ortalama aylık 7314 _TL’dir. En düşük Tornacı (Torna Tezgahı İşçisi) maaşı 4253 _TL, En yüksek ise 10375 _TL’dir. Eğer sizde yukarıdaki maaşlar gibi bir maaş almak istiyorsanız.

CNC torna tezgahlarının kullanım alanları nelerdir?

CNC torna tezgahlarında şu iş ve işlemler yapılabilmektedir:

 • Silindirik tornalama.
 • Profil tornalama.
 • Alın tornalama.
 • Kanal açma.
 • Vida açma.
 • Delik delme.
 • Kılavuzla vida açma.
 • Raybalama.