Mersin Limanı kimlere satıldı?

Mersin liman işletmesi kimin?

Akfen Holding ve PSA International ortaklığında kurulan Mersin Uluslararası Liman İşletmeciliği A.Ş. (MIP) 11 Mayıs 2007 tarihinde T.C.D.D. Mersin Liman İşletmesini 36 yıl süreyle devralmıştır.

Mersin limanını kim satın aldı?

Özelleştirme İdaresi tarafından ihalesi yapılan TCDD’ye ait Mersin Limanı‘nın işletme hakkı, 11.05.2007 tarihinde, 36 yıl süreyle PSA-Akfen Ortak Girişim Grubu’na verilmiştir.

Mersin Limanı dünyada kaçıncı sırada?

Dergi bu yıl açıkladığı “Dünyanın En Büyük 120 Konteyner Limanları Sıralaması”nda Mersin Limanı‘nı 97. sırada gösterdi. Geçtiğimiz yıl 101. sırada yer alan Mersin Limanı bu yıl 4 sıra birden yükseliş göstererek dünyanın ilk 100 konteyner limanı arasına girmeyi başardı.

Mersin Limanı ne zaman satıldı?

2007 yılında 755 milyon dolar gibi rekor bir fiyatla PSA-Akfen Ortak Girim Grubu’na satılan Mersin Limanı‘na 3 yıldır kayda değer bir yatırım yapılmadı.

Mersin limanından hangi ülkelere gidilir?

Bu dönemde Mersin Limanı‘na gelen yabancı gemilerin mensup oldukları ülkeler şunlardır: İngiltere, Almanya, Fransa, Rusya, Avusturya-Macaristan, İtalya, Yunanistan, Danimarka, Norveç, Belçika, İspanya, Bulgaristan.

PSA-Akfen kimin?

Akfen Holding’in Tepe İnşaat Sanayi A.Ş., PSA International, Souter Investment LLP, Kardan N.V. ve Accor SA gibi sektöründe ileri gelen küresel firmalarla ortaklıkları vardır. Akfen Holding, 2010 yılında halka arz edilmiştir ve BIST’de işlem görmektedir. Halka açıklık oranı (.26, hisse kodu ise AKFEN‘dir.

Türkiye limanlarını kimler işletiyor?

Devlete ait limanlar Halen devlet tasarrufunda bulunan limanlar iki kurum tarafından işletiliyor. Bunlardan biri Türkiye Denizcilik İşletmeleri A.Ş. (TDİ), diğeri ise Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD).

MIP Genel Müdürü Kimdir?

Mersin Uluslararası Liman İşletmeciliği AŞ (MIP) Genel Müdürü Johan Van Daele, Anadolu Ajansının (AA) “Yılın Fotoğrafları” oylamasına katıldı.

Antalya Limanını kim aldı?

AKP’nin daha önce geri çektiği ancak Meclis’e sunduğu “torba teklife” göre, Antalya Limanı’nı 140 milyon dolar karşılığında devralan Katarlı QTerminals şirketi, değişen yükümlülüklerde 2047 yılına kadar limanı işletme hakkı elde etti.

Mersin Limanı ihalesini kim kazandı?

Taşucu Limanı ve art alanlarının özelleştirilmesi ihalesini Mersin‘de ki Cey Grubu ortak girişimi 684 milyon liraya limanın işletme hakkını 40 yıllığına aldı ve limanın arkasındaki 714 bin 200 metrekarelik alanın yeni sahibi oldu.

Limanları kim işletiyor?

Kamu limanlarında liman arazisinin mülkiyeti ve limanın işletmesi tamamen kamu kuruluşlarına yani devlete aittir. Özel limanlarda ise limanın inşası, işletmesi ve bazen de mülkiyeti bir şirket veya birkaç şirketin birliğinden oluşmuş konsorsiyumlara aittir.

Mersin Limanı hangi ilçede?

Mersin Limanı 36.805954 enlem ve 34.649200 boylamda yer almaktadır. Akdeniz ilçesine bağlıdır.

Mersin Limanı kaça satıldı?

Akfen Holding, Mersin Uluslararası Limanı‘ndaki yüzde 50 hissesinin yüzde 40’lık payını 869 milyon dolara Avustralyalı altyapı fonu IFM Investors’a devretti.

Mersin limanının adı nedir?

MIP (Mersin Uluslararası Limanı), Gaziantep, Kayseri, Kahramanmaraş, Konya, Karaman, Ankara ile diğer sanayi şehirlerine ve uluslararası tren istasyonlarına bağlantılıdır. Ayrıca liman sahası içerisinde konteyner taşımacılığını sağlayan 4 hatlı demiryolu terminali mevcuttur.

Mersin limanları nelerdir?

Mersin ilinde bulunan 6 adet liman haritada gösteriliyor, sayfa 1.

  • Akkum Limanı
  • Babadil Limanı
  • Kızılburun Limanı
  • Ovacık Körfezi.
  • Port Melania.
  • Taşucu Körfezi.