Metal bloklar nerelerde görüldü?

Metal blok hangi ulkelerde var?

Daha önce ABD ve Romanya’da ortaya çıkan gizemli metal blokun Şanlıurfa’da Göbeklitepe’de de ortaya çıkması ABD ve Avrupa medyasında geniş yer alırken Göbeklitepe’nin “Türkiye’nin Stonehenge’i” olduğu belirtildi.

Gizemli metal blok nerelerde görüldü?

Kent merkezine yaklaşık 20 kilometre uzaklıkta, Göbeklitepe Ören Yeri yakınlarındaki Örencik Mahallesi’nde yer alan tarlada, 5 Şubat Cuma günü bulunan metal blok ilgi odağı oldu.

Metal blok nereye gitti?

Şanlıurfa’nın simgelerinden olan Göbeklitepe yakınlarındaki arazide bulunan metal bloğu görmek isteyenlerin de bölgeye gelişi sürüyor. Çevre il ve ilçelerin yanı sıra Edirne’den bile Şanlıurfa’ya gelenler gizemini koruyan metal bloğu görmek için Örencik Mahallesine gitti.

Metal blok üzerinde ne yazıyor?

Metal blokun üzerinde Göktürk alfabesiyle “Ayı görmek istiyorsan gökyüzüne bak” yazıldığı belirlendi. Güvenlik güçleri, daha önce ABD ve Romanya’da bulunan monolitlere benzerliği ile dikkat çeken metal bloğun kimler tarafından ne amaçla araziye dikildiğinin belirlenmesine yönelik çalışma başlatıldı.

Monolit nerelerde görüldü?

Monolit, yekpare taş veya kayadan meydana gelen, görünüşte dağ benzeri bir jeolojik veya teknolojik, büyük boyutlu bir kitledir. Sıklıkla çok sert ve katı metamorfik kayadan olan bu kitleleri, genellikle erozyon açığa çıkarmıştır. Bugün yeryüzündeki en büyük üç monolit Avustralya’da, Meksika’da ve ABD’de bulunuyor.

Monolit Hangi ülkelerde çıktı?

Son olarak Göbeklitepe’de ortaya çıkıp kaybolan, ardından AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katıldığı Milli Uzay Programı’nın bir parçası olduğu anlaşılan Monolit; ilk olarak Amerika’nın Utah eyaletinde, ardından Romanya ve Kaliforniya’da görülmüştü.

Göbeklitepe metal blok ne oldu?

Şanlıurfa’da Göbeklitepe yakınlarındaki tarlada 4 gün önce toprağa yerleştirilmiş halde bulunan metal blok kaldırıldı. Blokun kim ya da kimler tarafından kaldırıldığı henüz bilinmiyor.

Göbeklitepe deki metal ne oldu?

Şanlıurfa’da Göbeklitepe yakınlarındaki tarlada 4 gün önce toprağa yerleştirilmiş halde bulunan metal blok kaldırıldı. Blokun kim ya da kimler tarafından kaldırıldığı henüz bilinmiyor.

Şanlıurfa’daki metal blok nedir?

Şanlıurfada, kentin simgesi olan Göbeklitepe yakınlarındaki bir araziye yerleştirilen monolit benzeri metal blok, gizemini koruyor. Kentte heyecana yol açan monolitin kimler tarafından ne amaçla araziye yerleştirildiğinin tespitine yönelik İl Jandarma Komutanlığı bünyesinde özel ekip kuruldu.

Monolitte ne yaziyor?

İl Turizm Müdürlüğü ekipleri, monolit üzerindeki yazının Göktürk alfabesi olduğunu ve metinde “Ay’ı görmek istiyorsan gökyüzüne bak” yazıldığını belirledi.

Monolitte ne yazıyordu?

‘GÖKYÜZÜNE BAK, AYI GÖR’ 3 metre yüksekliğinde ve 50 cm genişliğindeki metal blokun üzerinde Göktürk alfabesiyle, ‘Gökyüzüne bak, ayı gör’ yazısı bulunuyordu.

Gizemli monolit nerelerde görüldü?

ABD’de önce Utah’ta, daha sonra da Romanya’da ortaya çıkan metal monolit bu kez de California eyaletinde görüldü. ABD’nin California eyaletinde bulunan Atascadero şehrindeki Pine Dağı’nın tepesinde gizemli bir monolit ortaya çıktı. Gazeteci Luke Phillips tarafından fotoğraflanan monolit ziyaretçi akınına uğruyor.

Monolitler neden ortaya çıkıyor?

Sert ve katı metamorfik kayalardan oluşan monolitleri ortaya çıkaran etken ise erozyonlar olduğu kabul edilir. Daha önce ABD ve Romanya’da bulunan monolitlere benzerliği ile dikkat çeken ve son olarak Göbeklitepe’de ortaya çıkan monolit merak uyandırdı.

Monolit ilk nerede çıktı?

ABD’de önce Utah’ta, daha sonra da Romanya’da ortaya çıkan metal monolit bu kez de California eyaletinde görüldü.

Göbeklitepe monolit ne yazıyor?

Monolit, Şanlıurfa’da ilgiyle karşılanmıştı Yaklaşık 3 metre yüksekliğinde, 1 metre genişliğinde üzerinde Göktürk alfabesiyle “Gökyüzüne bak, ayı gör.” ifadesinin yazılı olduğu gizemli metal blokun kim ya da kimler tarafından hangi amaçla dikildiği ilk başta anlaşılamamıştı.