Nutuk’un telif hakkı kimde?

Nutuk’un dağıtım hakkı hangi kuruma verildi?

Bunun gelecek nesillere kalacak maddi şeklini aynı zevk-i selim ile sizlerden beklerim” demiştir. Ayrıca 1927 yılında Nutuk kitabının dağıtım ve yayın haklarını Türk Tayyare Cemiyetine vermiştir.

Nutuk’un geliri kime bırakıldı?

Osmanlıca yazılan Nutuk ilk olarak 1927 yılında basılmış ve geliri Tayyare Cemiyeti’ne -bu günkü adıyla Türk Hava Kurumu- bağışlanmış; 1934 yılında ise Milli Eğitim Bakanlığı tarafından, Latin harfleriyle basılmış ve buna ek olarak kenar başlıklar da eklenmiştir.

Nutuk ne ile sona erer?

Nutuk, durumu özetleyerek başlar ve Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi ile biter. Bu hitabe de biraz dikkatli okunduğunda içinde bugüne dair pek çok dersi barındırmaktadır.

Nutuk hangi konuları kapsar?

Nutuk, Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı dönemini birinci ağızdan aktardığı, Cumhuriyet tarihi açısından önemli bir eserdir. … Bu kitap Atatürk’ün Samsun’a çıktığı tarih olan 19 Mayıs 1919’dan, Cumhuriyet sonrası inkılap dönemine kadarki (1927) zaman diliminde olan olayları anlatmaktadır.

Atatürk Nutuk konuşmasını hangi toplantıda yapılmıştır?

Atatürk’ün Nutuk’u dendiğinde ise Mustafa Kemal Atatürk’ün, 15-20 Ekim 1927 tarihinde, Cumhuriyet Halk Fırkası’nın İkinci Büyük Kurultayı’nda, altı gün boyunca, toplam 36 saat 33 dakikada yapmış olduğu konuşma akla gelmektedir.

Nutuk hangi yayınevi alınmalı?

Nutuk, Yapı Kredi Yayınları Farkıyla Yayımlanıyor! Atatürk’ün yakın tarihimiz açısından büyük önem taşıyan ünlü eseri Nutuk, yıllar sonra Arap harflerinden bir kez daha çevrildi.

Nutuk hangi cümleyle baslar?

Atatürk, NUTUK‘a o veciz ve unutulmaz cümle ile başlar: ”1919 senesi Mayıs’ının 19. Günü Samsun’a çıktım…” Sonra ”Genel Durum ve Manzara”yı anlatmaya başlar….

Nutuk kitabının son sayfasında ne yer alır?

Atatürk, Nutuk‘ta ulusal sorunların çözümümü ve bunun yöntemlerinin neler olduğunu, Nutukun son kısmında yer alan, ünlü “Türk gençliğine hitabesi” bölümünde açıklamaktadır. Okunduğu yer açısından da Nutuk ilginç bir özelliğe sahiptir.

Nutuk hatırat mıdır?

O zaman, Büyük Söylev adıyla bir kitap halinde yayınlanan bildiri ve tartışmalar arasında, Nutuk “bir ta- rih eseri olarak ifade edildiği gibi, hatırat diye de yorumlanmıştı. Tartışmalar sırasında “Bu tarih kitabının Milli Mücadele’nin her ba- kımdan belgesel anlatımı olduğunu” belirtmiştim.

Nutuk hangi cümle ile başlar?

Atatürk, NUTUK‘a o veciz ve unutulmaz cümle ile başlar: ”1919 senesi Mayıs’ının 19. Günü Samsun’a çıktım…” Sonra ”Genel Durum ve Manzara”yı anlatmaya başlar….

Nutuk 1 el kaynak mıdır?

Yurdumuzun parçalanıp işgal edildiği günlerden başlayarak, Türk tarihinde bir dönüm noktası olan İstiklâl Savaşı’nı, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunu ve inkılâpların yapılışını anlatan Nutuk, siyasî ve millî tarihimizin birinci elden, pek değerli bir kaynak eseridir.

Nutuk hangi yayınevinden?

Yapı Kredi Yayınları tarafından yayımlanan Nutuk‘un çevirisi 1927 tarihli orijinal baskıdan yapıldı. Bu nedenle, eserin 1934’teki ilk Latin harfli baskısında yer alan hatalı okumalar ve bu baskıya dayanarak daha sonraki baskılarda yapılan hatalar Yapı Kredi Yayınları’nın bu yayınıyla düzeltilmiş oldu.

Çocuklar için Nutuk hangi yayınevi?

Detaylı Ürün Açıklaması

Ürün Adı : Çocuklar İçin Nutuk
Yayınevi : Ren Kitap
Yazar : Mustafa Kemal Atatürk
Kategori : Referans Kitapları
Stok Kodu : 9786052398227

Atatürk Nutuk nasıl başlar?

Conversation. AtatürkNutuk“a şöyle başlar: “1919 senesi Mayısının 19’uncu günü Samsun’a çıktım.” Atatürk, sonradan kendisine hangi gün doğduğunu soranlara “19 Mayıs” diyecekti. 19 Mayıs sadece bir adamın; Atatürk‘ün değil,bir milletin;Türk Milletinin yeniden doğum günüdür. Kutlu olsun!

Ilk Nutuk nerede?

Atatürk’ün Nutuk’u dendiğinde ise Mustafa Kemal Atatürk’ün, 15-20 Ekim 1927 tarihinde, Cumhuriyet Halk Fırkası’nın İkinci Büyük Kurultayı’nda, altı gün boyunca, toplam 36 saat 33 dakikada yapmış olduğu konuşma akla gelmektedir.