Özay Gönlüm sazının adı nedir?

Sazın ismi nedir?

Bağlama ya da saz, Türk halk müziğinde yaygın olarak kullanılan telli tezeneli bir çalgı türüdür. Yörelere ve boyutlarına göre kopuz, cura, saz, çöğür, dombra, ikitelli, tambura, tar gibi değişik isimlerle tanınır.

Yaren çalan kimdir?

Denizli’de 58 yaşındaki emekli öğretmen Ramazan Efe, 10 yıldan bu yana su kabağından yaptığı müzik aletlerine bir yenisini daha ekledi. Denizlili ünlü sanatçı Özay Gönlüm’ün çaldığı ve ‘Yaren‘ ismini verdiği sazından müzisyen arkadaşı Mehmet Dağal ile birlikte 3 su kabağını birleştirerek üç ayda tamamladı.

3 lü saza ne denir?

ozay gönlüm’ün üçlü sazının ismidir yaren. ozay gonlum’un 3 farkli baglama turunun (tanbura, baglama, cura) ayni tekneden oyulmasiyla gercekle$tirilen sazidir.. bu calgi, ozay gonlum’un ozgun tasarimina uygun olarak, 1974 yilinda, cafer acin tarafindan yapilmi$tir..

Saz Türk çalgısı mı?

örneğin cura, kısa ve uzun sap bağlamalar gibi. ayrıca, evet bağlama orta asya kökenli öz be öz türk çalgısıdır. bütün türki devletlerinin kendine özgü bir telli çalgısı vardır.

Saz müzik aleti midir?

Bunlar; org, lut, lir, rebap, kopuz, saz gibi çalgılardır… Kilise’nin müzik ve sosyal hayata egemen olduğu ortaçağ Avrupa’sında org’un anlamı, müziğin yapıldığı alettir. Bir bakıma çalgı betimlemesi ile özdeşleşmiştir.

Özay Gönlüm ne çalıyor?

Küçük yaşta ağız armonikası çalarak müziğe başladı, ortaokul yıllarında keman çaldı. Bağlama çalmaya başladıktan sonra, 1965 yılında köy köy dolaşıp derlemeler yapmaya başladı. Özellikle Ege yöresinden pek çok türkü derledi. 1953 yılında Denizli Erkek Sanat Enstitüsü’nde eğitime başladı.

Yaren kimin sazı?

Yaren. Özay Gönlüm’ün tambura, bağlama ve cura’yı aynı gövdede birleştirdiği saz. Tasarımını Özay Gönlüm’ün yaptığı yaren, ilk defa Cafer Açın tarafından imal edilmiştir.

Özay Gönlüm aslen nerelidir?

Kemal Özay Gönlüm (5 Şubat 1940, Tercan, Erzincan – 1 Mart 2000, Ankara), Türk halk müziği sanatçısı.

Kaç çeşit saz var?

Peki, bu saz çeşitleri nelerdir? Saz çeşitleri küçükten büyüğe doğru cura, tambura curası, bağlama curası, aşık sazı, bozuk, tambura, bağlama, çöğür, divan ve mekan bağlama olarak sıralanır.

Saz Türklerin mi?

saz öz türkçe bir kelime değildir. … fakat saz kelimesi yaygın olarak telli çalgılar için kullanılır. örneğin cura, kısa ve uzun sap bağlamalar gibi. ayrıca, evet bağlama orta asya kökenli öz be öz türk çalgısıdır. bütün türki devletlerinin kendine özgü bir telli çalgısı vardır.

Saz hangi ülkeye aittir?

Saz Orta Asya’dan başlayıp balkan coğrafyasına kadar yayılan sap, tekne ve burgu bölümlerinden oluşan telli bir çalgı çeşididir. Yörelere göre kopuz, cura, çöğür, dombıra ve tamburator gibi değişik isimlerle anılmaktadır. Orta Asya’da dombıra olarak bilinir. Günümüzde ise tambura olarak değiştirilmiştir.

Saz hangi müzik aletlerine denir?

Saz Orta Asya’dan başlayıp balkan coğrafyasına kadar yayılan sap, tekne ve burgu bölümlerinden oluşan telli bir çalgı çeşididir. Yörelere göre kopuz, cura, çöğür, dombıra ve tamburator gibi değişik isimlerle anılmaktadır. Orta Asya’da dombıra olarak bilinir. Günümüzde ise tambura olarak değiştirilmiştir.

Saz müzik ne demek?

Klasik Türk Müziği‘nde, keman, ud, kemençe, tambur, tef ve benzeri çalgılardan oluşan topluluğa ince saz adı verilir. Deyişler, destanlar söyleyerek köy köy dolaşan halk sanatçılarına da saz şairi (aşık) denir.

Özay Gönlüm Kimdir Kısaca?

1940’ta Erzincan’da dünyaya geldi. 16 yaşında Cumhuriyet Dönemi’nin en ünlü türkü derleyicisi olan Muzaffer Sarısözen’le tanıştı. Ankara Radyosu Yurttan Sesler programıyla sanat dünyasına adım attı. Belli bir süre Milli Eğitim Bakanlığı Film Radyo Televizyon Merkezi’nde çalıştı.

Özay Gönlüm kaç çocuğu var?

Ezgi Gönlüm Yalçın
Evren Gönlüm Temel
Özay Gönlüm/Çocukları