Portakal ağacı nasıl toprakta yetişir?

Portakal ağacı kac gunde Sulanir?

Turunçgillerin yıllık su gereksinimi 800-1.200 mm arasındadır. Bu miktarın bir kısmı yağışlardan sağlanır. Akdeniz Bölgesi’nde iklime bağlı olarak 15 Mayıs-15 Ekim arasında sulama yapılmaktadır. Baş- langıçta sulama aralığı 25-30 gün arasında iken, yaz aylarında 15-20 günde bir sulanır.

Portakal Fidesi güneşi sever mi?

Portakal ağacı, sık ve bol su isteyen meyve ağaçlarındandır. Sulaması az yapılırsa, ağaç toprağa tam tutunamaz. İklime bakılarak, yağış alan bölgelerde bile sulama yapılması gereken bir ağaçtır. … Yaz aylarında sulama yapılırken, güneşin olduğu vakitler tercih edilmemelidir.

Portakal neyi sever?

İyi drenajlı ve pH değeri 4,5-8 olan toprakları sever.

Portakal nasıl büyütülür?

Portakal ilkbahar ayında ekilmelidir. – 25 – 30 cm boyuna gelen fideler gerçek ekilecek yere dikilmelidir. – 23 ila -3 derecelik yerlerde yetişmektedir. – Ne kadar kış meyvesi olsa da çok soğuklar gelişimini engeller.

Portakal ağacı çok su ister mi?

Portakal ağacı, sık ve bol su isteyen meyve ağaçlarındandır. Sulaması az yapılırsa, ağaç toprağa tam tutunamaz. İklime bakılarak, yağış alan bölgelerde bile sulama yapılması gereken bir ağaçtır. Ağacın köklerinin toprağa tutunabilmesi ve verimli meyve verebilmesi için bol sulama yapılmalıdır.

Portakal ne kadar su ister?

Hava koşullarına bağlı olarak sulama yapılmalıdır. Bir fidanının su ihtiyacını ağaç yaşı*20-25 litre olduğunu unutmamak gerekir. Örnek olarak portakal fidanının yaşı 2 ise bir sulamadaki su ihtiyacı toprak yapısına göre değişmekle beraber 40-50 litre sudur.

Portakal Fidanı Bakımı Nasıl Yapılır?

Portakal ağaçları suyu çok sever. Geniş bir arazide dikili olan ağaçlar aldığı suyu hemen emer ve köklerini besler. Kuruluğa dayanamayan portakal ağaçları, ılıman iklimlerde nemli kalacak şekilde sulanmalıdır. Fide halinde portakal ağacı yetiştirenler, 2 günde 1 defa sulama yaparak toprağı nemli tutmalıdır.

Portakal fidanı nasıl sulanır?

Yaz aylarında sulama yapılırken, güneşin olduğu vakitler tercih edilmemelidir. Güneşin olduğu vakitlerde yapılan sulamada, su buharlaşacaktır. Sabah ve akşam saatlerinde yapılan sulama, verimi daha fazla arttırmaktadır.

Portakal hangi iklim koşullarında yetişir?

Ilıman iklimlerde yetişen bir ağaç meyvesidir. Drenajlı topraklar portakal için verimlidir. Eğimli alanlarda yetiştirilmeye uygundur. Yetiştirileceği toprağın tuz miktarı az olmalıdır.

Mandalina mı daha sağlıklı portakal mı?

Mandalina ve portakalın renkleri farklı olabilmektedir. Portakal, kan portakalı haricinde genelde daha sarı-turuncu rengindedir. Mandalina ise portakal türüne benzer olmasına rağmen, genellikle daha kırmızımsı-turuncu renktedir. Mandalina ve portakalın aromaları farklıdır.

Portakal nasıl yetiştirilir Ödev?

Serin, killi ve kumlu topraklarda yetişen portakal ağaçlarına yeteri kadar gübre verilmelidir. Fidanlar ayrıca çekirdekten yetiştirildiği için Mart ayında aşı yapıldıktan sonra yeni ağaçlar da elde edilerek yetiştirme süreci devam eder.

Portakal ağacı ne zaman büyür?

Genel olarak aşılanmış portakal ağaçları, 3. veya 4. yıldan itibaren meyve vermeye başlarlar ve sağlıklı oldukları sürece yarım yüzyıl boyunca meyve vermeye devam ederler. Ancak, en verimli dönemleri 10 ila 40 yaşları arasındadır. Ortalama sağlıklı ve olgun bir portakal ağacı 200-350 adet portakal üretir.

Portakal ağacı ne kadar su ister?

Bir fidanının su ihtiyacını ağaç yaşı*20-25 litre olduğunu unutmamak gerekir. Örnek olarak portakal fidanının yaşı 2 ise bir sulamadaki su ihtiyacı toprak yapısına göre değişmekle beraber 40-50 litre sudur.

Narenciye kaç günde bir sulanır?

Narenciye damla sulama ile ne sıklıkta sulanır? Bu, toprak tipi, fenolojik evre, iklim, ağaç yaşı vb. Gibi birçok faktöre bağlıdır. Ancak genellikle ağır topraklarda, sulama 2-4 gün arasında uygulanmalı, hafif topraklarda sulama günlük olarak uygulanmalıdır..

Portakal ağacı hangi gübre verilir?

Yetiştiriciler, kış sonu (Şubat ayında), her ağaç başına 2-3 kg N-P-K 12-12-17 gübresi ile yüzeye serpme gübreleme yaparlar.