Regaip Kandili nin manası nedir?

Regaip Kandili neden önemlidir?

Bu gecede Yüce Allah lütuflarını sağanak sağanak yağdırır. İslam dünyası için büyük öneme sahip üç aylardan, recep ayının ilk perşembe gününü cumaya bağlayan gece idrak edilen Regaip Kandili, “rahmet ve bereket gecesi” olarak kabul ediliyor.

Regaip Kandili gecesinde ne oldu?

REGAİP KANDİLİNDE NE OLMUŞTUR? Regaib kandilinin, Rasulullah Efendimizin babası Hz. Abdullah’ın evlendiği gece olduğu iddia edilir.

Diyanet Regaip Kandili nedir?

“Reğîb” kelimesi ise, “reğabe”‘den türemiş olan bir isimdir ve kendisine rağbet edilen, arzulanan, talep edilen şey demektir. Regaip gecesi denilince; “Çok lütuf ve ihsanla dolu, kiymetli ve değeri büyük, çok iyi değerlendirilmesi gereken gece” manası anlaşılır.

Regaip Kandilinde Peygamber efendimiz ne yapardı?

Peygamberimiz (asm), bu gece ne yapardı Sevgili Peygamberimiz (asm), Regaib Gecesi’nin içinde bulunduğu Recep ayında çok dua eder, namaz kılar, oruç tutar, iyiliklerin her çeşidini yapar, sadaka vermeye özen gösterirdi.

Regaip Kandili islamda var mı?

Peygamber, sahâbe ve tâbiîn dönemlerinde Regaip kandilinin bilinmediğini ve kandil geceleri kutlanmasının diğer dinlerin tesiriyle ortaya çıktığını söylemektedir. Bir başka deyişle Hz. Peygamber döneminde Regaip kandili olarak kutlamaların yapılmadığı bilinmektedir.

Regaip Kandilinde oruç tutmanin sevabi nedir?

Bu oruç farz olmayıp sünnettir. Bugün oruç tutanlara 1 yıl oruç tutmuş sevabı verilir. Bu oruca geceden niyet etmek gerekir. Diyanet’te yer alan bilgiye göre, bu oruçlar için, “yarınki orucu tutmaya” şeklinde mutlak niyet edilmesi yeterli oluyor.

Hz Muhammed Berat Kandili ne yapardı?

Resûlullah sallallahü aleyhi ve sellem bu gece çok ibâdet, çok duâ ederdi. Hadîs-i şerîflerde buyuruldu ki: (Şa’bân-ı şerîfin onbeşinci gecesi olunca, o geceyi ihyâ ediniz ve gününde oruç tutunuz! Muhakkak ki, Allahü teâlâ, “Magfiret olunmak isteyen yok mudur, magfiret edeyim.

İslam dininde kandiller var mı?

Önce İslam dinine ve Peygamberi Hz. Muhammed’in zamanına baktığımızda Kandil geceleri yok. Çünkü Kur’an’da her Gecenin diğer bir geceden farklı olduğu tek gece Kadir Gecesidir. Çünkü Kadir Gecesi, gelmiş geçmiş, tasarım ve matematiksel bakımından ilahi kitap Kur’an’nın oluşumunun başlangıcıdır.

Regaip Kandili Kur’an’da geçiyor mu?

Regaib kandili, Kur‘an’da geçmez fakat tüm Müslüman alemi tarafından saygı duyulan bir gün olarak bilinir. Kur‘an’da tam sekiz yerde ‘reğabe’ kelimesi geçmektedir. Regaip kandilinde Allah’ın rahmet, bağış ve yardım dağıttığına inanılır. Bu yüzden bu gece dua ve ibadet ile geçmelidir.

Sadece Regaip kandilinde oruç tutulur mu?

Oruç tutmak isteyenler, gecesinde sahura kalkar ve niyetlenir. Ancak bu oruç tek gün tutulmaz. Regaip Kandili orucu tutmak isteyenlerin sonraki günü de oruçlu geçirmelsi gerekmektedir. Recep ayının ilk Cuma gecesine denk gelen Regaip Kandili‘nde yani perşembe günü Allah dostları oruç tutulmasını tavsiye etmişlerdir.

Regaip Kandili’nde oruç tutuluyor mu?

Regaip kandili orucu kaç gün tutulur 2021 yılında Diyanet görevlilerine sıkça sorulmaktadır. Bu hayırlı gecede oruç tutmak için; tek bir gün oruç tutmak zorunda değilsiniz. Eğer sağlığınız yerindeyse; regaip kandili orucunu, Recep Ayı’nın ilk Cuma’sı olan mübarek Regaip Kandili için tutabilirsiniz.

Berat gecesinde bile af olmayacak olanlar kimlerdir?

1- Allah’a ortak koşanlar. 2- Kalpleri düşmanlık hisleriyle dolu olup insanlarla zıtlaşmaktan başka bir şey düşünmeyenler. 3- Müslümanların arasına fitne sokanlar. 4- Akraba bağını koparanlar.

Peygamber efendimiz Berat Gecesi’nde nasıl dua ederdi?

PEYGAMBER EFENDİMİZİN BERAT GECESİ OKUDUĞU DUA Bu geceyi ganimet bilmeli, tevbe istiğfar etmeli, kaza namazı kılmalı, Kur’an-ı kerim okumalı. Peygamber efendimiz Berat gecesinde, (Allahümmerzuknâ kalben takıyyen mineşşirki beriyyen lâ kâfiren ve la şakiyyâ) duasını çok okurdu.

Kuranda kandil geçiyor mu?

Müslüman toplumlar tarafından farklı şekillerde algılanan beş kandil gecesinden Regaib ile Berat’ın kutsallığı kesin olmadığı gibi bu gecelerde ifa edilecek ibadetler hakkında kaynaklarda sahih bilgilere rastlanmamıştır (bk. BERAT GECESİ).

Kuranı Kerimde kandiller geçiyor mu?

Kuran-ı Kerim tabii ki Türkçe’de kullandığımız kandil ifadesini kullanmaz. Bunun Arapça karşılığı olan “mübarek gece” (Duhan 44/3; Kadir 97/1-2-3) ifadesini kullanır.