Robert Koleji mezunları kimler?

Robert Kolej kime ait?

Okul, Cyrus Hamlin ve Christopher Robert adında iki Amerikalı tarafından kurulmuştur. Robert Koleji ve 1871’de kurulan kardeş okulu Amerikan Kız Koleji, Amerika Birleşik Devletleri sınırları dışında kurulan ilk Amerikan okullarıdır.

Robert Koleji en son kaç puanla alıyor?

Robert Kolej‘in Taban Puanı Kaçtır? Robert Kolej 2021 LGS’de kızlarda en düşük 475, erkeklerde ise en düşük 481 puanlı öğrencileri kabul etmiştir.

Robert Koleji kaç mezun veriyor?

2021 yılında Özel Amerikan Robert Lisesi’nden mezun olan 201 öğrencimizin F’sı yüksek öğrenimlerini Türkiye’de, T’ü yurtdışında tamamlama kararı almışlardır. 2021 YKS’ye giren öğrencilerimizden 99’u tercih yaparak, bir üniversiteye yerleşme haklarını kullanmışlardır.

Robert Koleji nasıl kazanılır?

AMERİKAN ROBERT KOLEJİ‘NE NASIL GİRİLECEK? Okul öğrencilerini Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) yaptığı merkezi sınav Liseye Geçiş Sınavı (LGS) puanlarına göre alacak. Bu sınav sonucunda Merkezi Sınav Puanı (MSP) hesaplanacak ve buna göre okullar taban puanlarını açıklayacak.

Robert Koleji hangi vakfa bağlı?

Robert Kolej, bugün resmi adı İSTANBUL ÖZEL AMERİKAN ROBERT LİSESİ, ABD dışında halen varlığını sürdüren en eski Amerikan eğitim kurumu. Vehbi Koç Vakfı (VKV) bağışlarıyla okula destek olmuştur.

Neden Robert Kolej?

Amerikalı eğitimci Dr. Cyrus Hamlin tarafından başlatılan girişime, Christopher Rhinelander Robert adlı New York’lu bir iş adamının verdiği destek sonucu Robert Kolej, 16 Eylül 1863 tarihinde Bebek’te eski bir ahşap binada 4 erkek öğrenci ile kapılarını açmıştır.

Robert Koleji 100 burs veriyor mu?

Öğrencilerin yüzde 25 ile 26’sına kadar tam burs veriyoruz, onun dışında parçalı burslar da olabiliyor. Yaklaşık her yıl hazırlığa giren 50 öğrencimiz burs alıyor. Yüzde 100 dışında 50, 75, 85 gibi oranlarda da bursumuz var.

Koç Lisesi en düşük kaç puanla alıyor?

Koç Lisesi Taban Puanı 2021 Koç Lisesi‘nden mezun olan öğrenciler dünyanın en bilinen üniversitelerinde yerlerini alıyor. Koç Lisesi taban puanı 2021 yılı için 465 olup öğrenci kontenjanı geçen sene olduğu gibi 40 kız öğrenci ve 40 erkek öğrencidir.

Robert Koleji Sınıflar kaç kişilik?

Amerikan Robert Lisesi’nin 2019-2020 öğretim yılı kontenjanı 110 kız, 110 erkek öğrenci olmak üzere 220 oldu. Geçen yıla göre kontenjanı 22 kişi arttı.

Robert Koleji paralı mi?

Hürriyet’in aktardığına göre, Robert Kolej 1000 üzerinden açıkladığı 1’inci dönem önkayıt taban puanını geçen yıla göre 2.5 puan artırarak 995.5 olarak belirledi. Okulun ücreti de gündüzlü peşin 71 bin, 10 taksitte 73 bin 300 TL, yedi gün yatılı 10 taksit öğrenim ücreti ise 112 bin 800 TL olarak açıklandı.

Robert Koleji nasıl burslu girilir?

Okulumuzda yalnızca ihtiyaca yönelik burs verilmekte olup, başarıya dayalı burs sistemi bulunmamaktadır. Okul tarafından ilan edilen tarihlerde yapılan mali yardım başvuruları, Okul Burs Komisyonu tarafından, önceden belirlenmiş kriterlere göre değerlendirilir.

Robert Koleji vakıf mı?

Robert Kolej, bugün resmi adı İSTANBUL ÖZEL AMERİKAN ROBERT LİSESİ, ABD dışında halen varlığını sürdüren en eski Amerikan eğitim kurumu. Vehbi Koç Vakfı (VKV) bağışlarıyla okula destek olmuştur.

Robert Koleji ne oldu?

1997 yılında ilköğretimin sekiz yıla çıkarılmasıyla birlikte Robert Kolej‘in ortaokulu kapandı ve eğitim lise düzeyinde sürdürülmeye başladı. Günümüzde öğrenciler okulda ilk yılı İngilizce hazırlık sınıfı olmak üzere, beş yıllık çift dilli lise eğitimi görmektedir.

Robert Koleji dersler hangi dil?

Robert Kolej‘de eğitim İngilizce ve Türkçe olmak üzere iki dildedir; Milli Eğitim Bakanlığınca belirlenmiş kültür dersleri Türkçe okutulmaktadır. Kültür dersleri dışındaki derslerin öğretim dili İngilizcedir. Okulda ikinci yabancı diller Fransızca ve Almancadır.

Robert Koleji yüzde kaç burs?

Mali yardım bütçesi çerçevesinde, belirli sayıda öğrenciye tam veya kısmi mali destek sağlanır. Mevcut durumda, 55 farklı şehirden gelen 1042 öğrencimizin %26’yı burslu okumakta olup, bu oran yatılı öğrencilerde %60 seviyesindedir.