Şakiro ne anlama gelir?

Şakiro keke Xiyasedin neyi anlatıyor?

dengbejlerin şahı, şahê dengbêjan şakiro‘dan dinlemelere doyum olmayan klam. sanırım şapka devrimi yüzünden dağlara, yollara düşüp öldürülenleri anlatıyor.

Şakiro neden öldü?

KanserŞakiro / Ölüm nedeniKanserler, genellikle sürekli ve hızlı büyüyen tümörlerdir. Kapsülleri yoktur, büyürken sınır tanımazlar, çevresindeki dokuların ve damarların içine girerler. Sıklıkla metastaz yaparlar. Tedavi edilmeyen ya da tedavisi gecikmiş kanserler öldürücüdür. Vikipedi

Şakiro hangi köylü?

Şakiro 1936 yılında Ağrı’nın Karaköse (Navik) köyünde doğmuştur. Her ne kadar Erzurum Karayazılı olarak bilinse de, aslen Ağrı (Karaköse)’nın Navik köyündendir. 1959 yılında ailesi topluca Adana’ya sürgün olarak gönderildiğinde genç bir delikanlıdır.

Şakiro kaç doğumlu?

1936Şakiro / Doğum tarihi

Şakiro kimdir nerelidir?

Şakir Deniz ya da bilinen adıyla Şakiro, (d. 1936 Ağrı – ö. 1996; İzmir, Türkiye), Kürt dengbej.

Şakiro yaşıyor mu?

1996Şakiro / Ölüm tarihi

Kürt şarkıcı Şakiro kimdir?

Şakir Deniz ya da bilinen adıyla Dengbej Şakiro, 1936 yılında Ağrı’da doğdu. Kürtler arasında güzel sesinden dolayı ‘Kewê Ribat’ (Rabat Kekliği) ve ‘Şahê Dengbêjan’ (dengbejlerin şahı) olarak anılmaktadır. Şakiro (Şakir Deniz) kendisi gibi usta bir dengbêj olan ‘Resoyê Gopala’nın öğrencilerindendir.

Şakiro nerede doğdu?

Ağrı, TürkiyeŞakiro / Doğum yeri

Kürt Şakiro kimdir?

1959 yılında ailesi ile birlikte Adana’ya sürgüne gönderilmiştir. 1959-1966 yılları arasında toplam 7 yıllık sürgün hayatından sonra 1966 yılında Muş’a dönen aile, 2 sene sonra yani 1968 yılında Erzurum Karayazı’ya yerleşir. Günlerce durmaksızın kelam söylemesiyle nam salan en büyük Kürt dengbêjlerinden birisi.

Dengbêj Şakiro doğum yeri neresi?

Şakir Deniz ya da bilinen adıyla Şakiro, (d. 1936 Ağrı – ö. 1996; İzmir, Türkiye), Kürt dengbej.

Şakiro hangi ayda öldü?

Şakiro
Doğum Şakir Deniz 1936 Ağrı
Ölüm 1996 İzmir, Türkiye
Diğer ad(lar)ı Kewê Ribat, Şahê Dengbêjan, Şakirê Mezin, Hespe Revan, Şakirê Bedih
Etnik köken Kürt

Şakiro nerede öldü?

1996Şakiro / Ölüm tarihi

Özcan Deniz Babası aslen nereli?

Aslen Ağrılı ve Kürt kökenli olan Deniz, 1977 yılında ailesinin Aydın’a göç etmesiyle çocukluğunu ve gençliğinin ilk dönemini Aydın’da geçirdi.

Dengbej Reso aslen nereli?

Reso (Resoye Gopalan), Ferzê’nin şagirtı (öğrencisi), Evdalê Zeynikê geleneğinden bir dengbej. Reso 1890 yılında Karaçoban’nın Gopalan (Türkçe: Kopal) köyünde dünyaya gelmiştir. Aile’si Erivan muhacırlarındandır.

Şakiro aslen nerelidir?

Şakir Deniz ya da bilinen adıyla Şakiro, (d. 1936 Ağrı – ö. 1996; İzmir, Türkiye), Kürt dengbej.