SCR anlamı ne?

SCR nin anlamı ne?

Seçici Katalitik İndirgeme (SCR), özel bir katalizör aracılığıyla bir dizel motorun egzoz akımına bir sıvı azaltıcı madde enjekte eden gelişmiş bir aktif emisyon kontrol teknolojisi sistemidir. İndirgeyici kaynak genellikle otomotiv sınıfı üredir, Dizel Egzoz Sıvısı (DEF) olarak bilinir.

SCR nasıl çalışır?

SCR sisteminin çalışması, azot oksit sensörleriyle kontrol edilir. Redüksiyon katalizatörü, ortalama 200 ºC sıcaklıkta çalışır. Redüksiyon katalizatörü öncesi egzoz sıcaklığını, egzoz sıcaklık sensörü ECU’ye iletir. … Sonuç olarak egzozda; Su, Azot, Karbondioksit ve Oksijen kalır, bu zehirsiz gazlar atmosfere salınır.

SCR dökmek ne demek?

egzoz sistemine sulandırılmış üre püskürtülmesi dahilinde, katalitik konvertörde (katalist) oluşan kimyasal reaksiyonlar sonucu, özellikle çevreye zararlı olan no ve no2 (genel adıyla nox) emisyonunu düşürmeye yönelik bir sistemdir.

AdBlue nedir nasıl çalışır?

AdBlue, CRT (Normal katalitik konvertör) sistemi, dizel partikül filtresi yani DPF ve SCR (Selective Catalytic Reduction) sistemleriyle birlikte çalışır. Bu birliktelik, zararlı azotların tepkimeye girerek zararsız azot ve suya dönüşmesini sağlar. Bu sayede zararlı gazlar doğaya salınmadan etkisiz hale getirilir.

Tristor nedir ne işe yarar?

Tristör, kontrollü yarı iletken bir anahtarlama elemanıdır. SCR olarak da bilinirler. SCR silikon kontrollü doğrultucu (veya yarı iletken kontrollü doğrultucu) anlamına gelmektedir. Özellikle güç elektroniği devrelerinde kullanılan tristörler çok hızlı açma ve kapama özelliğine sahiptirler.

SRC belgesi ne demektir?

SRC belgesi, ehliyeti olan kişileri, ticari maksatlı araç kullanabilmesi için gerekli olan belgedir. Bu belge sınav üzerinden alınırken, sınav puanınız en az 100 üzerinden 60 olması gerekmektedir. Belgeye sahip olduktan sonra ticari amaçlı araçları kullanabilme hakkına tabi olursunuz.

Tristörlerin iletime geçme şartları nelerdir?

Tristörün Kendiliğinden İletime Geçmesi Bu durumları sıralayalım: Elemanın uçlarındaki gerilimin yükselme hızı kritik yükselme hızından büyükse. Elemanın uçlarındaki gerilim sıfır devrilme gerilimi değerinden eşit veya büyükse.

Şecere belgesi nasıl alınır?

SRC belgesini almak isteyen sürücüler öncelikle yetkili bir eğitim kurumuna veya e-Devlet üzerinden başvurularını yapmalılar. Daha sonra bu eğitim kurumlarında yurtiçi taşımacılık için 28 saat uluslararası taşımacılık için ise sürücüler 32 saat eğitim almalılar.

Şecere dökmek ne demek?

yeni basladigin bir iliskide tüm eski sevgililerini, yasadigin hayal kirikliklarini, mutluluklari bir anda ortaya dökmek olarak da kullanilir. yok kac kisiyyle birlikte olmus, kacini sevmis, kaci hataymis vs. böylece daha ilk günden karsindakinin eline koz vermek.

1 litre AdBlue kaç km gider?

Aracınızı genel bakım için servise verdiğinizde AdBlue tankı da dolduruluyor ve bir AdBlue tankı ile 10 bin ila 15 bin km arasında yolculuk yapabiliyorsunuz.

AdBlue koymazsak ne olur?

Eğer Adblue tankı boşalırsa, Aracın yakıt püskürtme sistemi otomatik olarak yakıt püskürtmeyi azaltır ve araç çekişten düşer. İzin verilen emisyon düzeylerinin aşılmasına neden olur ve katalizör kısa sürede hasar görür. Filtrelerden sıvı geçişi sağlanmadığı için filtreler kurur ve büzüşür.

Tristör nerelerde kullanılır?

Yukarıda bahsedildiği gibi, tristörler güç elektroniği ekipmanlarında anahtarlama elemanları olarak kullanılmaktadır. AC ve DC motor sürücü kartlarında yön ve hız kontrolü için de kullanılırlar. Ayrıca AC güç anahtarı ve güç kontrolü, zaman rölesi, elektronik kontaktör vb. Yerlerde de kullanılmaktadır.

Tristör nasil baglanir?

Tristörün anot ucuna artı, katot ucuna eksi bağlanır. Bu halde iken devreden yalnız sızıntı akımı geçer. Gerilim arttırılarak belli bir değere ulaştığında tristör iletime geçer. Başka bir tristör tetikleme yöntemleri ise yüksek değişme dereceli anot, katot gerilimi uygulanarak yapılan tetiklemedir.

SRC Belgesi 1 2 3 4 5 nedir?

SRC belgesi, Yük ve yolcu taşımacılığı yapan ticari araç sürücülerinin alması zorunlu olan bir belgedir. Başka bir anlatımla karayolu taşımacılığı kapsamında faaliyet gösteren ve gösterecek olan tüm sürücülerin alması gereken mesleki yeterlilik belgesidir.

SRC belgesi ücreti ne kadar?

SRC belgesi almak isteyen kişiler için harç ücreti olarak 200 TL talep edilir. Bunun ardından kart basım parası olarak da 24 TL ödenmesi gerekir. SRC kartında fiyatlandırmayı değiştiren unsurlar yer alır. Buna bağlı olarak psikoteknik belgesi için ödenmesi gereken tutar 150 TL’dir.