Sinop sel nereleri etkiledi?

Sinop’ta sel nereleri vurdu?

Sinopta etkili olan sağanak yağış, Ayancık ilçesini vurdu. Ayancık Çayı taştı, araçlar sel sularında sürüklendi, yurttaşlar evlerinde mahsur kaldı. Ayancık’ta gece boyunca etkili olan sağanak, akarsuların debisinin yükselmesine ve taşmasına yol açtı. Kuvvetli yağışın etkisi, sabah gün ağarınca ortaya çıktı.

Sinop Merkez selden etkilendi mi?

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nca Kastamonu, Sinop ve Bartın’da meydana gelen selden etkilenen yerler için “mücbir sebep hali” ilan edildi. Buna göre, her türlü vergi, ceza ve gecikme faizinin ödeme süresi uzatıldı.

Sinop’un hangi ilçelerinde sel oldu?

Şiddetli yağmur Ayancık, Erfelek ve Türkeli ilçelerinde etkili oldu. Arama, kurtarma ve yardım ekiplerinin bölgeye ulaşmaya çalıştığı belirtildi. İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı da aşırı yağışlar nedeniyle sele teslim olan Sinop‘ta gerekli müdahalelerin yapıldığını belirtti.

Sel felaketi nerede yaşandı?

Batı Karadeniz’deki sel felaketinde en çok etkilen 5400 nüfuslu Kastamonu’nun Bozkurt ilçesi oldu. En çok can kaybı ve kayıp başvurusunun yapıldığı Bozkurt’un bulunduğu Küre Dağları’nın vadilerinden akan yağmur suları buradan ilçe merkezinin ortasından geçen Ezine Çayı’na ulaşarak debisini yükseltti.

Sinop Ayancık ilçesi nerede?

Ayancık, Türkiye’nin kuzeyindeki Karadeniz bölgesinde bulunan Sinop ilinin yaklaşık 23 bin nüfuslu bir ilçesidir. Ayancık ilçesi, Sinop‘un ilçelerinden doğuda Türkeli, güneyde Boyabat ve doğuda Erfelek ilçeleriyle birlikte yine güneyde Kastamonu’nun Hanönü ilçesiyle de komşudur.

Ayancık Sel Felaketi hangi tarihte oldu?

Ayancık‘ta 11 Ağustos’ta yaşanan sel felaketi, ilçe merkezinin yanı sıra köy yolları ile kırsal kesimlerde bulunan köprü ve menfezlerde ağır hasara yol açtı. Bölgede yüzlerce büyük ve küçük çapta heyelana neden olan sel suları, doğada da büyük ölçüde tahribat oluşturdu.

Sinop Kastamonu ne oldu?

Karayolları ekiplerinin yolu temizlemesinin ardından yol trafiğe açılacaktır.” denildi. SAAT – 23:20 Milli Savunma Bakanlığı, Sinop ve Kastamonu‘da sel felaketinde 77 vatandaşın tahliyesinin helikopterlerle gerçekleştirildiğini duyurdu.

Sinop Ayancık’ta ne oldu?

Sinop‘un Ayancık ilçesine bağlı Babaçay köyünde eşi ile sel sularına kapılarak yaşamını yitiren Dilber Demirtaş’ın, sel sularına kapılmadan önce oğlu Birkan Demirtaş ile telefonda helalleştiği öğrenildi.

Sel ve taşkın nerelerde görülür?

Can ve mal kaybına yol açan sel felaketleri Karadeniz dışında en fazla Marmara, Ege ve Akdeniz Bölgelerinde görülüyor. Bu bölgelerin jeolojik özellikleri de bu afetlerin yaşanmasında önemli bir faktör.

Sel felaketi hangi ilde?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Sinop, Bartın ve Kastamonu’da meydana gelen sel nedeniyle binalarda oluşan hasar tespitleri tamamlandığını açıkladı.

Sinop Ayancık nasıl bir yer?

Türkiye’nin ilk kadın voleybol takımının kurulduğu yer olan Ayancık, Sinop ile dolambaçlı dağ yollarıyla bağlantılıdır. Bir yanda deniz ve bir yanda ormanlık manzaraya sahip Ayancık, sıcak yaz günlerinde serinlemek ve sakin bir tatil yapmak için ideal bir noktadır. Ayancık, ilk çağlara kadar uzanan bir tarihe sahiptir.

Sinop’un en güzel ilçesi hangisi?

Gerze ilçesi, Çeçe Sultan Türbesi, Saklıköy Şelaleleri, Yakup Ağa Konağı, Gerze Yangın evleri ve İskele Camii gibi tarihi ve doğal güzellikleri içinde bulundurmaktadır. Gerze ilçesi, birçok doğal alan ve turistik alanı bünyesinde bulundurduğundan; Sinopun en çok turist alan ilçeleri arasında yer almaktadır.

Ayancık’ta sel oldu mu?

DUVAR – Batı Karadeniz sele teslim oldu. Sinop’un Ayancık ilçesinde bulunan bir fabrikada çalışan işçiler mahsur kaldı. Bölgedeki bir hastane ise önlem amaçlı tahliye edildi. Sinop’un batı ilçelerinde gece boyunca etkili olan sağanak, akarsuların debisinin yükselmesini ve taşmasına yol açtı.

Sinop’ta sel felaketi ne zaman oldu?

Kentte, 11 Ağustos’ta etkili olan kuvvetli yağışın ardından Ayancık ve Türkeli ilçelerinde sel ve heyelanlar meydana geldi, 10 kişi hayatını kaybetti. Sel nedeniyle debisi yükselen dereler taştı, cadde ve sokaklar nehre döndü.

Sinop seli neden oldu?

Sinop‘ta sağanağın ardından çay taştı, evleri su bastı Ayancık ilçesinde de aşırı yağış nedeniyle Ayancık Çayı’nın taşması sonucu cadde ve sokaklar göle döndü. Bazı ev ve iş yerlerini su bastı, araçlar sel sularında sürüklendi.