Sosyal güvencem var mı nasıl öğrenebilirim?

Sosyal güvencem olup olmadığını nasıl öğrenebilirim?

Bunun için e-devlet şifrenizin olması ve sisteme girmeniz gerekmektedir. E-devlet üzerinden ise, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun hizmetleri kısmından, Sağlık Provizyon Aktivasyon Sistemi (SPAS) sorgulaması yapacaksınız.

Hangi güvenlik kurumuna bağlıyım?

Eğer e-devlet şifrem yok diyorsanız bulunduğunuz ilin sağlık güvenlik kurumuna giderek TC numaranız ile yetkililerden bağlı bulunduğunuz SGK ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

Yeşil kartım var mı yok mu?

Kurumlar sayfasından “Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı” seçeneğine tıklanmalıdır. Aile ve Çalışma Bakanlığı işlemlerinin yapıldığı sayfanın açılmasının ardından, yeşil kart sorgulaması için “Gelir Testi Sonucu Sorgulama” bölümüne tıklanmalıdır.

Sigorta Poliçemi nasıl görebilirim?

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi online servislerini kullanarak trafik ve kasko poliçelerinizi sorgulayabilir, yürürlükteki poliçenizin son bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Sağlık sigortası sorgulama nereden yapılır?

Sağlık sigortasu sorgulama işlemi, e – devlet uygulamsı üzerinden oldukça hızlı ve kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Bunun için Sosyal Güvenlik Kurumu sayfası üzerinden sorgulama yapabilir ve var olan sigorta poliçenize dair bilgi alabilirsiniz.

Gelir testi nasıl yapılır?

Gelir testi yapılması iki şekilde yapılmaktadır. Bunlardan ilki E devlet sistemi üzerinden kişinin bizzat kendi bilgilerini hane içerisinde yaşayan diğer kişilerin bilgilerini girerek test sonucu beklemesi iken bir diğeri de kaymakamlıklara bağlı olan ilçe SGK merkezleridir.

SSK Hizmet Dökümü nereden alınır?

T.C kimlik numaranız ve şifrenizle giriş yaptığınız e devlet üzerinden 4A,4B,4C hizmet dökümünü kolaylıkla görüntüleyebilirsiniz.

Sigorta sicil kartı nedir?

Ne de olsa 21. yüzyıldayız, İşe gireceğiniz zaman ve ya Sigorta durumunuzu öğrenmeniz için kullanılır. Tabi artık kolaylık olsun diye onun yerine Sicil No kullanılır, karta gerek yoktur. Sicil No Sigorta ile ilgili bilgilerinizi öğrenmeniz için gereklidir.

Yeşil kart ne zaman çıkar?

Gelir testi başvurunuz sonuçlanır sonuçlanmaz bağlı olduğunuz SGK’ya giderek tescili açtırabilirsiniz ve açılış tarihinden itibaren sağlıktan yararlanmaya başlayabilirsiniz. Gelir testi başvurusunun ortalama sonuçlanma tarihi ise değişkenlik göstermekle birlikte 10-15 gün arasıdır.

Yeşil kart süresi ne kadar?

Madde 21 – (Değişik: R.G. 13/6/2003-25137) Yeşil Kart alındığı tarihten itibaren normal hallerde (ölüm, maddi durumda değişiklik vb haller dışında)bir yıl geçerlidir. Bir yılın sonunda vize edilmesi gerekmektedir.

Sigortamın aktif olup olmadığını nasıl öğrenebilirim?

e-Devlet sayfasına girdikten sonra kimlik numaranızı ve e-Devlet şifrenizi kullanarak platforma giriş yapın. Mercek şeklindeki arama çubuğuna SGK yazın. Öneriler kısmında karşınıza ”Hizmet Dökümü” ibaresi çıkacak, o ibareye tıklayın. Açılan yeni sayfadan sigortanızın aktif olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Sigorta poliçesi ne demek?

Sigorta poliçesi, sigorta şirketi ile sigortalı arasında, yasal olarak karşılanması gereken talepleri belirleyen bir sözleşmedir (genellikle standart bir biçim sözleşmesidir). Sigorta primi olarak bilinen ilk ödemeye karşılık, poliçe dili kapsamındaki tehlikelerden kaynaklanan zararları ödemeyi taahhüt eder.

Sağlık sigortası e devlette görünür mü?

Sağlık sigortasu sorgulama işlemi, edevlet uygulamsı üzerinden oldukça hızlı ve kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Bunun için Sosyal Güvenlik Kurumu sayfası üzerinden sorgulama yapabilir ve var olan sigorta poliçenize dair bilgi alabilirsiniz.

Gurbetçilerin Türkiye’deki sağlık ve tedavi işlemleri nasıl yapılıyor?

Yurtdışında yaşayan gurbetçiler bugüne kadar Türkiye‘ye geldiklerinde tedavi olmak veya kullandıkları ilaçları almak istediklerinde eczanelerden alabiliyorlardı, ancak SGK 2 Eylül 2019 tarihinden itibaren sadece acillerdeki ilaçları karşılayacak.

E Devlet gelir Testi nasıl yapılır?

EDevlet üzerinden gelir belgesi testi dolduracaklar Edevlet sistemine erişip ‘Gelir Testi‘ yazdıktan sonra karşılarına ilk çıkacak olan seçenek aracılığı ile gelir testi sistemine ulaşabilir ve buradan gerekli bilgileri doldurup sonucu beklemeye başlayabilir.