Su kıtlığı ne zaman olacak?

Türkiye ne zaman su kıtlığı yaşayacak?

Dünya Kaynakları Enstitüsü (World Resources Institute – WRI) tarafından yapılan bir araştırmada Türkiye 2040 yılında ciddi anlamda su kıtlığı çekecek ülkeler arasında gösterildi.

Türkiyede su kıtlığı var mı?

Türkiye, sanılanın tersine, su zengini bir ülke değildir. Hâlen, kişi başına düşen 1.519 m³’lük su miktarı ile “su sıkıntısı çeken” bir ülke kabul edilmektedir.

Türkiye su fakiri mi?

Türkiye‘de toplam kullanılabilir su miktarı 112 milyar m3’tür. Ülkemizin, bir yılda kişi başına düşen yaklaşık 1566 m3’lük kullanılabilir tatlı su miktarı dikkate alındığında, su zengini bir ülke olmadığımız anlaşılmaktadır.

Türkiye’de su ne kadar kaldı?

Türkiye’nin su sorunu dünyanın gündemi: İstanbul‘un 45 günlük suyu kaldı

Türkiye su kıtlığı kaçıncı sırada?

Dünya nüfusunun en az dörtte birinin aşırı derecede susuzluk çektiği, birçok ülkede çeşme suyunun dahi verilemeyecek derecede kuraklık yaşandığı açıklandı. Ülkelerin yaşadığı su sorununa göre sıralandığı listede Türkiye 32. sırada yer alıyor. Türkiye bu pozisyonu ile 2. en yüksek riskli kategoride bulunuyor.

Türkiyede su kaynakları ne durumda?

Türkiye Genelinde Su Kaynaklarının Durumu Türkiye artan nüfusu, gelişen ekonomi ve sanayisi ile bilinenin aksine su zengini bir ülke değildir. Aksine Türkiye, “su fakiri” olma yolunda ilerlemektedir. 2017 yılında, kişi başına düşen 1,385,92 m³’lük su miktarı ile “su sıkıntısı çeken” bir ülke kabul edilmektedir [1].

Türkiye’de su ne durumda?

Türkiye de, sanılanın aksine su zengini bir ülke değil, hatta tam tersine yılda kişi başına düşen bin 519 m3’lük su miktarı ile “su sıkıntısı çeken” bir ülke konumunda. Türkiye nüfusunun 2030 yılında 100 milyona ulaşacağı ve kişi başına düşen su miktarının bin 120 m3’e gerileyeceği öngörülüyor.

Su kıtlığının nedenleri nelerdir?

Bilinçsiz tarımsal sulama, kirlilik ve nüfus artışı su kıtlığının başlıca nedenleri arasında gösteriliyor. Dünyanın erişilebilir tatlı sularının yüzde 70’i tarımda kullanılırken, verimsizlik ve yanlış tarım yöntemleri nedeniyle kullanılan suyun yüzde 60’ı israf ediliyor.

Türkiye su fakiri mi su zengini mi?

Ancak resmi veriler üzerinden ilerleyecek olursak; DSİ’nin verilerine göre, 2020 yılında Türkiye‘de kişi başına düşen yıllık su miktarı, 1.346 m3 değerindedir. Falkenmark indeksine göre, genel su durumunu belirleyecek olursak, Türkiye‘nin “su sıkıntısı” konumunda bulunan bir ülke olduğunu görebiliriz.

Türkiye’de su kaynakları ne zaman tükenecek?

Türkiye‘de 2030’a kadar su kaynaklarının tamamı tükenecek

Türkiyede sular bitiyor mu?

HAYIR, DEĞİL! Türkiye ise kişi başına kullanılabilir su miktarı göz önünde bulundurulduğunda, su stresi çeken bir ülke olarak kabul edilir. Projeksiyonlara göre, bugün 1.519 m3 olan kişi başına düşen su miktarının 2030 yılında 100 milyonluk nüfusla 1100 m3’e düşecek ve ülkemiz su fakiri bir ülke olacaktır.

Su kıtlığı dünyanın hangi bölgelerinde yaşanır?

Verilere göre dünyada 17 ülkede aşırı düzeyde su sıkıntısı yaşanıyor. Bunlar sırasıyla Katar, İsrail, Lübnan, İran, Ürdün, Libya, Kuveyt, Suudi Arabistan, Eritre, Birleşik Arap Emirlikleri, San Marino, Bahreyn, Hindistan, Pakistan, Türkmenistan, Umman ve Botswana.

Su kaynakları ne durumda?

Dünyadaki tatlı su kaynakları toplam su hacminin yaklaşık %2.5’tir. Bu miktarın %68,7’si (24 milyon km3’ü) buz ve kar olarak dağlık bölgelerde, Antarktika ve Arktik’te, %30,1’i ise (8 milyon km3) yeraltı suyu olarak bulunmaktadır [1].

Su yok olursa ne olur?

Su her canlı için önemli bir yaşam kaynağıdır. Bunun için su olmasaydı yeryüzünde canlı yaşamı söz konusu olmazdı. Su denildiğinde genelde akla ilk gelen sağlıklı içme suyu olmuştur, ancak suyun sadece vücudun ihtiyacı olduğu için değil doğanın bir gerekliliği olmasından dolayı da önemi çok büyüktür.

Ülkemizde su kıtlığına karşı neler yapılmalıdır?

Su sıkıntısına karşı köklü önlemler

  1. Rezervuarlara yatırım yapmak.
  2. Deniz suyunu arıtmak.
  3. Atık suyu arıtmak.
  4. Bireylerin daha az su tüketmesini sağlamak.
  5. Su saati takmak ve su fiyatını arttırmak.
  6. Su şirketlerinin sızıntıları durdurmasını sağlamak.
  7. Bölgeler arasında su aktarımı yapmak.