T.C. numarasi nedir?

T.C no ile neler yapılır?

T.C kimlik no ile yapılabilen işlemlerin bazıları şunlardır:

  • e-Devlet hizmetlerinden faydalanma.
  • ÖSYM, MEB, AÖL, AÖF gibi eğitim kurumlarından faydalanma.
  • Vergi, ceza, ödemeler gibi sorgulama hizmetlerinden yararlanma.
  • Üyelik, kayıt, hastane ve birçok özel kurumlarda işlem yapmaya yarar.

14 Ara 2021

T.C kimlik numarası ile hangi bilgilere ulaşılır?

İnternet sitesinin sisteminde kayıtlı olan T.C. numarası ile kişinin adı, soyadı, doğum tarihi ve ikametgah adresi gibi bilgilere erişilebiliyor. Adres bilgileriyle de bir başka kurumun internet sitesinden nüfus cüzdanı bilgilerine, vergi numarasına, SSK veya Bağ-Kur numarası gibi bilgilere ulaşılabiliyor.

T.C kimlik numarası kime ait?

Bunun için yine http://tckimlik.nvi.gov.tr/ adresine girdikten sonra, online sorgulamalar kısmından T.C. Kimlik No Doğrulama bölümüne girip, sizden istenen bilgileri doğru olarak doldurduktan sonra, T.C. kimlik numarasının doğru olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

T.C no ile bir şey yapabilirler mi?

tc kimlik numarası addan, soyaddan ya da kredi kartı ile alışveriş yapılan yer tarafından elde edilebilir bir bilgi değildir. aile nin diğer üyeleri gibi bilgilere ve hatta sonradan sizdirilan hastane kayıtlarına da ulasilabiliyor. sistem su anda size tckn gizleme hakkı vermiyor.

T.C Kimlik No paylaşmak tehlikeli mi?

hiç bir riski yoktur.

TC mi bilen biri ne yapabilir?

Arkadaşlarına verdiğin TC numarası sıkıntı yaratmaz. Alışveriş sitelerine verdiğine ise bir şey diyemeyeceğim. Çünkü her gün yüzlerce alışveriş sitesinin databasesi sızdırılıyor. Bu database içerisinde kredi kartlarından tutunda kullanıcı bilgilerine kadar her şey var.

TC kimlik numarası ilk kime verildi?

Bonus: Mustafa Kemal Atatürk’ ün TC Kimlik numarası İlk TC Kimlik Numarası olduğu için ‘100000001’ numarası verilmiştir. Doğrulama teknikleri ile 10. ve 11. rakamlar hesaplanarak bulunan ‘10000000146’ Atatürk’ün TC Kimlik numarası olarak kayıtlara geçmiştir.

Ölenlere TC verildi mi?

Ölmüş Kişilere de Kimlik Numarası Ölü ve sağ, evlenerek giden, boşanan nüfus kütüklerinde kayıtlı insanlara T.C. Kimlik Numarası verilmiştir. Bu tarihten sonra doğanlara da numara verilmeye devam ediliyor. Bugüne kadar ölen insanlarımıza da numara verildi.

Sadece TC Kimlik no ile kredi çekilebilir mi?

Ancak belirtmek gerekir ki: Kimlik fotokopiniz ve imzanız olmadan hiçbir banka kredi kartı veremiyor. Sahte kimlik ve fotokopisi oluşturulsa bile zorunlu olarak ikametgah belgesi veyahut güncel bir fatura isteniyor. Bunlar olmadan kredi kartı veya vadesiz hesap bile açılması mümkün değil.

TC kimlik Numarası Önemli mi?

Bir kişinin internet ortamında sadece TC kimlik numarasını kullanarak o kişiyle ilgili yüzlerce bilgiye ulaşılabiliyor. Örneğin bir kurumun internet sitesinin ilgili kısmına yazılacak TC Kimlik numarası ile o kişinin adı, soyadı, doğum tarihi gibi bilgilere erişilebiliyor.

TC kimlik Numarası çalınırsa ne olur?

Çalınan bilgilerle, ilgili vatandaşlar aleyhine kredi çekilebilir, kefil olunabilir, şirket kurulabilinir, tasarrufi işlemlerde bulunulabilinir. İnteraktif bankacılık vasıtaları kullanılabilinir.

T.C Kimlik No vermek tehlikeli mi?

Ayriyetten kimliğinizin çalındığı / düşürdüğünüz durumlarda kaybettiğinize dair dilekçe verdiğiniz vakit sizin bilgilerinizi kullanarak herhangi bir şekilde şirket oluşturulamıyor / ticaret yapılamıyor. Sistem otomatik olarak kilitliyor. Arkadaşlarına verdiğin TC numarası sıkıntı yaratmaz.

TC kimlik numarasından önce ne vardı?

İl Nüfus Müdürlüğünden alınan bilgilere göre, halk arasında kimlik, kafa kağıdı, kafa koçanı, nüfus kağıdı, nüfus tezkeresi gibi adlarla da anılan nüfus cüzdanları, ülkemizde ilk kez günümüzden 132 yıl önce yapılan nüfus sayımından sonra ‘Aliye-i Osmaniye Tezkeresi’ adıyla kullanılmaya başlandı.

Miras bırakanın TC’sini nasıl öğrenebilirim?

E-devlet sitesine T.C Kimlik No ve e-devlet şifresi ile giriş yaptıktan sonra arama bölümüne “ Veraset İlami Sorgulama “ yani miras sorgulama sayfasına yönlendirilirsiniz. Sonrasında ise karşınıza gelecek sayfada miras sorgulama işlemini yapabilmek için “ Miras Bırakan Kişinin T.C Kimlik Numarası “ gerekmektedir.

T.C Kimlik No neye göre başlar?

11 hane bulunan kimlik numaramızdaki sayılar rastgele değildir. Asıl kimlik numaramız olan bölüm ilk 9 hanedir. Sonradan gelen 2 rakam ise bu 9 haneyi doğrulamak adına konulmuştur. Şöyle de bir ilginç bilgi verecek olursak kimlik numaraları “tek sayı” ile bitmez ve 0 ile başlamaz.