TAFA ya nasıl girilir?

THY Akademi kimler başvurabilir?

Başvurulan ilgili ülke için kalıcı çalışma iznine sahip olmak, Sivil havacılık veya turizm sektöründe iş tecrübesine sahip olmak (en az 1 yıl), İyi derecede İngilizce bilgisine sahip olmak (İngilizceye ek olarak başvurulan ülkenin dilini bilmek tercih sebebidir), Adli sicil kaydı ve adli sicil arşiv kaydı bulunmamak.

TAFA ücretli mi?

Eğitim süresi boyunca sizden herhangi bir ücret talep edilmemektedir. Eğitim ücreti siz göreve başladıktan sonra aylık dilimler halinde maaşınızdan kesinti yapılarak sağlanacaktır.

PPL lisansı kaç para?

Pilotaj Bölümü Öğrenim Ücreti : 2021-2022 Öğretim yılında Sivil Havacılık Yüksekokulu, Pilotaj programı (yıllık) 64.000 TL ve ayrıca, Pilot Lisanslandırması için gerekli ücret: 58.500 Euro olmak üzere, uçuş eğitimi için ödenecek miktardır.

Lise mezunu pilot olabilir mi?

Pilot Olmak İçin Ne Mezunu Olmam Gerekiyor? Uçuş eğitimi almak için Türk Sivil Havacılık Mevzuatına göre lise mezunu olmak yeterlidir. Ancak havayolu işletmeleri çoğunlukla üniversite mezunu pilot istihdamını tercih etmektedir. Lise mezunu olanların havayollarında pilot olarak istihdam edilme şansı düşüktür.

Pilotaj okumadan pilot olunur mu?

En az lise veya dengi okul mezunu olmak. SHGM tarafından düzenlenmiş geçerli 1. sınıf sağlık sertifikası sahibi olmak. SHGM tarafından yetkili kılınmış uçuş eğitim organizasyonlarında gerekli teorik bilgi ve uçuş eğitimini başarıyla tamamlamış olmak. Teorik bilgi sınavlarında ve uçuş yetenek testinde başarılı olmak.

Pilot kimler olamaz?

Geçmişte tanı konulan ve tedavi olanlar dahil olmak üzere kalp hastalığı tanısı (Doğuştan kalp, tüm ritm bozuklukları, anomalisi olanlar, kalp kapak hastalıkları, tansiyon yüksekliği, tansiyon düşüklüğü, varis, kalp damar hastalıkları ve diğer kalp hastalıkları) olan tüm adayların pilot olması uygun değildir.

Ücretsiz pilot nasıl olunur?

Herhangi bir 4 yıllık üniversite eğitiminden sonra, THY’nin Uçuş Akademisi’ne ücretsiz başvurabilirsiniz.

  1. T.C. …
  2. En az lisans derecesi mezunu (örgün veya açıköğretim) olmak,
  3. 01.01.1990 tarihinden sonra doğmuş olmak,

THY de nasıl pilot olurum?

a) En az 18 yaşında olmak. b) En az lise veya dengi okul mezunu olmak. c) SHGM tarafından düzenlenmiş geçerli 1. sınıf sağlık sertifikası sahibi olmak. ç) SHGM tarafından yetkili kılınmış uçuş eğitim organizasyonlarında gerekli teorik bilgi ve uçuş eğitimini başarıyla tamamlamış olmak.

PPL lisansı kaç yıl geçerli?

PPL lisansının geçerliliği 5 yıl ancak SEP yetkisi 2 yıl süre ile geçerlidir. 2 yılda bir SEP yenileme uçuşu gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

PPL lisansı ile neler yapılabilir?

Husûsî pilot lisansı (PPL), herhangi bir hava taşıtında “ticarî olmamak kaydıyla” pilotluk yapılmasına imkân veren pilot lisansı. PPL, İngilizce private pilot licence kavramının akronimidir. PPL alabilmek için gerekli olan şartlar ICAO (Uluslararası Sivil Havacılık Otoritesi) tarafından belirlenir.

Pilotlukta boy sınırı var mı?

Pilot olmak isteyen bayan adaylar için ise boy uzunluğu minimum 1 metre 60 santimetre olarak, maksimum ise erkek adaylarda olduğu gibi 1 metre 90 santimetre olarak seçilmektedir. Erkek ve bayan adaylar için seçilen boy kilo endeksi (vücut kitle endeksi) aynı olup 20-30 aralığındaki değerlere sahip olması istenmektedir.

Pilot eğitim süresi kaç yıl?

Pilotaj Lisans Programı kaç yıllıktır? İngilizce hazırlık programı hariç 4 yıllık bir eğitim süresini kapsamaktadır.

Herkes pilot olabilir mi?

En az 18 yaşında olmak. En az lise veya dengi okul mezunu olmak. SHGM tarafından düzenlenmiş geçerli 1. sınıf sağlık sertifikası sahibi olmak. SHGM tarafından yetkili kılınmış uçuş eğitim organizasyonlarında gerekli teorik bilgi ve uçuş eğitimini başarıyla tamamlamış olmak.

Sozelciler pilot olabilir mi?

Bugüne kadar sadece sayısal bölüm mezunlarından pilot yetiştiren THY, artık kapılarını sözel mezunlarına da açıyor. Dört yıllık fakülte mezunu olmak yeterli olacak.

Kim pilot olamaz?

Geçmişte tanı konulan ve tedavi olanlar dahil olmak üzere kalp hastalığı tanısı (Doğuştan kalp, tüm ritm bozuklukları, anomalisi olanlar, kalp kapak hastalıkları, tansiyon yüksekliği, tansiyon düşüklüğü, varis, kalp damar hastalıkları ve diğer kalp hastalıkları) olan tüm adayların pilot olması uygun değildir.