Tenis malzemeleri nelerdir?

Tenis Ekipmanları nedir?

Tenis ekipmanları nelerdir sorusuna cevap arıyorsanız doğru yerdesiniz. … Ergonomik bir raket, toplar, kendinizi rahat hissedebileceğiniz hafif bir ayakkabı, rahat giysiler ve en önemlisi doğru eğitimle tenis öğrenme sürecini iyi bir şekilde tamamlamanız mümkün.

Tenis oynamak için neye ihtiyaç vardır?

Raket, top ve ayakkabı gibi ekipmanlar tenis için gerekli malzemeler içinde yer alır. Tişört, atlet, tenis şortu, kasket, bere, bileklik ve çorap benzeri giysiler ise daha rahat bir biçimde tenis oynayabilmenize yardımcı olur.

Tenis oynanan alete ne denir?

Tenis Raketi Tenis raketleri bireylerin fiziksel özellikleri ve yaşlarına göre değişiklik gösterecek şekilde üretilir. Burada önemli olan nokta; bireyin kendine en uygun raketi deneyerek bulmasıdır.

Tenis raketi hangi malzemeden yapılır?

Tenis raketleri hangi malzemelerden yapılıyor? Ucuz raketlerde aliminyum ve plastik parçalar kullanılır. Başlangıç raketleri ise tek parça olur ve genellikle aliminyumdan yapılır. Üst seviye raketlerde ise grafen, grafit, bor vb bir çok dayanıklı malzeme kullanılır.

Tenis adları nelerdir?

2.Bölüm Tenis Terimleri Drop-shots:Kısa top atma. Grand Slam:Amerika,Fransa,Avustralya açık ve Wimbledon’dan oluşan dört büyük turnuvanın ortak adı. Halka Atmak:Seti, rakibine hiç oyun vermeden 6-0 kazanma. İkinci Servis (Second Serve) : Başarısız olan birinci servisin ardından atılan ikinci servis.

Kimler tenis oynayamaz?

Teniste dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır:

 • OMUZ PROBLEMLERİ Tenise başlamadan önce omuz ağrısı, kaslarda hasar veya omuzda hareket kısıtlılığı varsa önce bu sorunların çözüme kavuşturulması lazım. …
 • TENDİNİT. …
 • OMURGA EĞRİLİKLERİ …
 • GEBELİK. …
 • DİZ PROBLEMLERİ …
 • KALP DAMAR PROBLEMLERİ …
 • AYAK BİLEĞİ BURKULMALARI. …
 • DİRSEK AĞRISI.

Tenise başlamak için ne gerekir?

İlk başlarda elinize raket alarak top vurma çalışmasına başlamanız gerekiyor. Rakete alışabilmek için önce topu havaya atıp sürekli olarak vurma çalışması yapmanız gerekiyor. Servis atma ve vurmayı öğrendikten sonra tenise başlamak oldukça kolay olacaktır.

Kaç çeşit tenis oyunu vardır?

Tenis için sabit “5” türü vardır diyemeyiz. Çünkü dünyanın dört bir yanında raket ve tenis topu ile oynanan yüzlerce oyun bulunmaktadır. Tenis raketi ve tenis topu ile oynanan her oyun tenis türü olarak kabul edilmektedir. En bilinen türleri ise masa tenisi, kort tenisi, padel tenis‘tir.

Tenis kıyafetleri nelerdir?

Tenis Kıyafetleri Nelerdir

 • Polo tişört.
 • V yaka tişört.
 • Bisiklet yaka tişört.
 • Atlet.
 • Tenis elbisesi.
 • Tenis şortu.
 • Tenis eteği.

3 Tem 2019

Tenis nasıl oynanır kuralları nelerdir?

Tenis maçları 3 setlik veya 5 setlik olarak oynanmaktadır. 3 setlik maçlarda 2 set alan, 5 saatlik maçlarda ise 3 set alan oyuncu maçı kazanır. 1 set almak için 6 oyun oynanır. Oyunlar puan olarak 0-0 olarak başlar ve her sayıda sporcular sırasıyla 15-30-40 puanlarına ulaşarak devam eder.

Tenis sporunun kuralları nelerdir?

Tenis maçları 3 setlik veya 5 setlik olarak oynanmaktadır. 3 setlik maçlarda 2 set alan, 5 saatlik maçlarda ise 3 set alan oyuncu maçı kazanır. 1 set almak için 6 oyun oynanır. Oyunlar puan olarak 0-0 olarak başlar ve her sayıda sporcular sırasıyla 15-30-40 puanlarına ulaşarak devam eder.

Tenis raketi L1 L2 L3 ne demek?

Bir raketi elinize aldığınızda L4 veya 4.½ gibi değerler görürüsünüz; bunlar, o raketin sapının inch değerinden çevresinin ölçüsünü ifade etmektedir. Eğer raketinizde L0-L1L2L3-L4-L5 gibi ibareler varsa, o da raketin hafif dizayn (Light Weight) edildiğinin ifadesidir.

Grip L2 ne demek?

Tenis raketlerinde L2 ne anlama geliyor? Bu değer raket sapının grip ölçüsüdür. Rakam büyüdükçe raket sapı da kalınlaşır.

En iyi tenisçi kimdir?

ATP Dünya Sıralaması

SIRA TENİSÇİ TOPLAM PUAN
1. Rafael Nadal, İspanya 9985
2. Nocak Djokovic, Sırbistan 9145
3. Roger Federer, İsviçre 6590
4. Dominic Thiem, Avusturya 5825

Tenis terimleri nelerdir?

Kort (Court) : Tenis sahası. Kısa Vuruş (Drop Shot) : Rakip sahanın file ile yarım kort arasına düşen, düştükten sonra az seken alttan eğilimli vuruştur. Karşılayan : Servis topunu karşılayan oyuncu. Küt Vuruş : Genellikle yeterince yükseğe veya geriye atılmamış topu karşılamak için yapılan kuvvetli vuruştur.