Trafik sigortası kasko ne işe yarar?

Trafik sigortası ile kasko aynı mı?

Kasko Nedir? Zorunlu trafik sigortası karşı tarafın hasarlarını teminat altına alırken, kasko sigortası kaza durumunda sizin aracınızı güvence altına alır. Kasko teminatları, aracınızın hasara uğraması, çalınması ve benzeri gibi durumları kapsar. Kasko bedeli de bu nedenle sigorta poliçenizin kapsamına göre değişir.

Trafik kasko ne işe yarar?

İsteğe bağlı yaptırılan bir sigorta türü olan kasko ; temel olarak trafik kazası, yangın, çalınma ve doğal afet gibi durumlarda aracınızda meydana gelen zararları teminat altına alır. Kasko poliçesi yaptırmak isteyen sürücüler ayrıca, çeşitli ek teminatlarla farklı riskleri de güvence altına alabilir.

Araç kaskosu neleri kapsar?

Savaş, istila, düşman hareketleri, darbe, iş savaş, ihtilal, isyan ve ayaklanma gibi durumlarda araçta meydana gelebilecek hasarlar kasko sigortası poliçe kapsamı dışındadır. Ayrıca belitilen bu durumlarda kolluk kuvvetlerinin müdehaleleri nedeniyle oluşabilecek hasarlar da teminat kapsamı dışında kalan durumlardandır.

Trafik sigortası ne kadar hasar öder 2021?

2021 yılında kaza başına 43 bin lira, toplamda 86 bin lira, sakatlanma ve ölümde kaza başına 430 bin lira, toplamda 2 milyon 150 bin lira ödeme yapılıyor.

Kasko ve sigorta ne kadar?

Kasko Sigortası Fiyatları – 13 Mart 2022

Sigorta Şirketleri İstanbul Diğer
Sompo Japan Sigorta 6070 TL 3840 TL
HDI Sigorta 6301 TL 4970 TL
Anadolu Sigorta 6625 TL 4848 TL
Allianz Sigorta 6897 TL 5991 TL

Trafik sigortası neleri kapsar?

Trafik kazası söz konusu olduğunda maddi hasarların yanı sıra bedeni zararlar da ortaya çıkabilir. Kişilerde meydana gelen yaralanmalar trafik sigortasının teminatı altındadır. Yaralılara yapılacak ilk yardım hizmetleri, muayeneler, tedaviler, ilaçlar gibi masraflar da trafik sigortası tarafından karşılanır.

Arabaya kasko yaptırmak gerekli mi?

Trafik sigortası zorunludur, kasko isteğe bağlıdır. Trafik sigortası, eğer poliçe sahibi hatalıysa karşı tarafın kazadan kaynaklanan maddi ve bedensel zararlarını karşılayacak bir sorumluluk sigortasıdır. Yani trafik sigortası, karşı tarafın mağduriyetini baz alır.

Ehliyetsiz kasko öder mi?

Hasar tazminatından yararlanmak için aracı kullanan kişinin ehliyetinin olması ya da yeterli ehliyet sınıfı bulunan sürücünün aracı kullanması gerekir. Eğer aracınızla ehliyetsiz sürücü kaza yapmışsa sigorta şirketi kasko tazminatınızı ödemez.

Araba yanarsa kasko karşılar mı?

Sigortalının ihmalinden ve aracın bakım eksikliğinden doğan durumlar haricinde yanma olaylarında meydana gelen zarar, kasko sigortası tarafından güvence altına alınır. Aracın yanması durumunda sigortalı; yanmayı durdurmak için elinden geleni yapmak, gerekli koruma ve kurtarma önlemlerini almakla yükümlüdür.

Kasko sigortası kazanç kaybını karşılar mı?

Kazanç kaybı sigorta poliçelerinin kapsamında değildir. Dolayısıyla kazanç kaybını sigortadan istemek de mümkün değildir. Bu durumda ise yine kusuru oranında araç maliki ve araç sürücüsünden kazanç kaybı zararı istenebilmektedir.

Kazada trafik sigortası ne kadar öder?

Trafik sigortası, sigortalı aracın neden olduğu kazalar için, zarara uğrayan kişinin kusur oranına göre tazminat ödemesi yapıyor. Örneğin; bir kaza anında taraflardan biri %30, diğeri %70 oranında kusurluysa, her iki taraf kusuru oranında karşı tarafın hasarını ödüyor.

Zorunlu trafik sigortası araç başına ne kadar öder?

2022’nin başından itibaren vefat, sakatlık, sağlık ve maddi teminat limitleri artırıldı. Bugün için trafik sigortasından ödenen maddi teminat tutarı araç başına 43 bin lira, kaza başına 86 bin lira iken; yeni sene ile birlikte araç başına maddi teminat tutarı 50 bin liraya, kaza başına da 100 bin liraya çıkarıldı.

Ortalama kasko fiyatları ne kadar?

Sigorta şirketine, araca göre değişmekle birlikte bugün ortalama kasko sigortası fiyatı bin 500 liralar civarında. Bu, bin lira ile bin 200 lira arasında da olur, aracına göre 2 bin liraya da çıkabilir.

Kasko fiyatı neye göre hesaplanır?

Kasko değeri; araç marka, model ve üretim yılı doğrultusunda belirlenir ve aracınızın ortalama piyasa değerini belirtir. Yani aracın modeli, markası ve üretim yılı, aracınızın piyasa değerinde olduğu gibi kasko sigortasının fiyatını belirlemede de doğrudan etkilidir.

Trafik sigortası hangi kazaları karşılamaz?

Bakım, onarım, alım-satım ve diğer işlemler için serviste bulunan araçların neden olduğu zararlar, trafik sigortasıyla karşılanmaz. Örneğin bakım için servise bıraktığınız aracın bir kişiye çarpması sonucu ortaya çıkan maliyetler için aracınızın trafik sigortası geçerli değildir.