Trol balıkçılığı ne demek?

Trol balıkçılık ne demek?

Balık avı, trolün sudan aktif olarak sürüklenmesini veya çekilmesini içeren bir balık tutma yöntemidir. Troller, denizin dibinde veya belirli bir derinlikte su altında çekilen balık ağlarıdır. Bir trol teknesi aynı anda iki veya daha fazla trol ağını çalıştırabilir.

Trol avı nasıl yapılır?

Dip trolü ağları deniz dibini sürütme yöntemi ile yapılır ve trol ağının kurşun yakası deniz dibini tarayarak ilerlediğinden, dipteki kayalıklara, oyuklara yumurta bırakan canlıların yuvalarını bozmaktadır. Deniz ekosistemi içinde çok önemli yeri olan deniz çayırlarını da tahrip etmektedir.

Trol balık avı yasak mı?

MADDE 9 – (1) 1380 sayılı Su Ürünleri Kanununun 24 üncü maddesinde belirtilen içsular, Marmara Denizi ile İstanbul ve Çanakkale Boğazlarında her türlü trol ile su ürünleri avcılığı yasaktır. her türlü trol ile avcılık yapılması yasaktır.

Trol kapısı ne demek?

trol kapısı ne demek? Trol ağının kanatlarının ve bunlara bağlı olarak ağız açıklığının yanlara doğru açılması için çekme halatları üzerine takılan kapaklar.

Trol teknesi nasıl çalışır?

Trol tekneleri, arkalarındaki çerçeveli veya ucu kapalı ağı çekerek avcılık yaparlar. Trol ağları huniye benzer ve geriye doğru ağların ucu kapanmaya başlar. Trol balıkçı tekneleri, ağlarını yandan veya kıçtan çekebilirler.

Gırgır teknesi ne demek?

Gırgır ağları alttan büzülen çevirme ağlarıdır. Çevirme ağları, balıkların etrafını çevirmek ve bunları ağ içerisinde hapsetmek suretiyle yakalanmalarını sağlayan su ürünleri av vasıtasıdır.

Trol avcıları ne demek?

Trol gemileriyle balık avlamaya ise “Trollemek” ismi verilir. Kapılı trollerde ağın yatay açılımı kapılar aracılığıyla sağlanırken iki tekneyle çekilen trol ağlarında ağı her iki yandan çeken tekneler tarafından sağlanır.

Algarna nasıl yapılır?

zemine su püskürtüp kum midyesi ve karides gibi deniz zemininde yaşayan böceklerin kumdan ayrılarak yerden yükselmesini ve kepçe içinde toplanmasını sağlar. karadeniz’de deniz salyangozu avcılığında, marmara’da ise karides avcılığında kullanılmasına izin verilmektedir.

Trol ile avlanmak ne demek?

Trol gemileriyle balık avlamaya ise “Trollemek” ismi verilir. Kapılı trollerde ağın yatay açılımı kapılar aracılığıyla sağlanırken iki tekneyle çekilen trol ağlarında ağı her iki yandan çeken tekneler tarafından sağlanır.

Kaç metreden daha sığ sularda gırgır ağları ile avcılık yasaktır?

(7) Bütün karasularımızda gırgır ağları ile 10 kulaç ( 18 m ) derinlikten daha sığ sularda avcılık yapılması yasaktır.

Troll çeşitleri nelerdir?

Trol ağları, yelkenli teknelerden ya da gemilerden bu yana kullanılmakta olan, balık avı araçlarının arasındaki bir av gerecidir. Trol ağlar, günümüzde iki farklı tipte kullanılmaktadır. Bu tipler, kapılı (tek gemi ile çekilen) troller ve kapısız (iki gemi ile çekilen) trollerdir.

Gırgır ağı nasıl çalışır?

Gırgır ağları alttan büzülen çevirme ağlarıdır. Çevirme ağları, balıkların etrafını çevirmek ve bunları içerisinde hapsetmek suretiyle yakalanmalarını sağlayan su ürünleri av vasıtasıdır.

Trol avcılığı ne demek?

Karakulak, trol denen avlanma yönteminin tüm dünyada kullanıldığını ancak iç denizlerde yasak olduğunu söyledi. Trolün, denizin dibinde balık aramak için kullanılan bir yöntem olduğunu bildiren Karakulak, dipte yaşayan balıkların sadece bu yöntemle avlanabildiğini ifade etti.

Trol kelime anlamı nedir?

Trol, İskandinavya folklorunda genellikle dev ya da cüce olarak resmedilen, mağaralarda yaşayan efsanevî, çirkin bir yaratıktır. Modern çocuk hikâyelerinde genellikle köprülerin altında bekleyen, yolcuları çeşitli işlerle oyalayan veya haraç kesen karakterler olarak resmedilir.

Algarna yasak mı?

a) Marmara denizi hariç, bütün karasularımızda, İstanbul ve Çanakkale boğazlarında algarna ile karides istihsali yasaktır. b) Marmara denizi ile İstanbul ve Çanakkale boğazlarında, 15 Nisan-31 Ağustos ve 1–31 Ocak tarihleri arasında her türlü istihsal vasıtası ile karides avcılığı yasaktır.