Türkiye’de en yüksek sıcaklık kaç derece oldu?

Türkiye en çok kaç dereceyi gördü?

Mardin Kocatepe’de 14 Ağustos 1993 tarihinde 48.8 derece ile rekor sıcaklık kaydedilmiş, 48.8 derece tarihe geçmiştir.

Türkiye’nin en sıcak ili hangisi 2021?

Türkiye genelinde 1888 gözlem istasyonundan alınan verilerin değerlendirilip, 2021‘in meteorolojik uç değerlerinin hazırlandığını belirten Kurum, geçen yılın en sıcak gününün 49,1 dereceyle 20 Temmuz’da Şırnak’ın Cizre ilçesinde yaşandığını açıkladı.

Maksimum sıcaklık kaç derece?

Teorik olarak belirlenen sabit bir değer olmamakla birlikte olduğu düşünülen en yüksek sıcaklık değeri 1032 Kelvin’dir. Planck olarak adlandırılır ve bu sıcaklığa sadece bir kez ulaşıldığı düşünülür.

En yüksek sıcaklık nerede?

Rekor sıcaklık, California’daki Ölüm Vadisi’nde ölçüldü. Dünya üzerinde şu ana dek güvenilir araçlarla ölçülen en yüksek olduğu belirtilen, 54,4 derecelik sıcaklık, California’daki Ölüm Vadisi Ulusal Parkı’nda kayıtlara geçti.

Türkiye en soğuk kaç derece?

Sivas’ın Gürün ilçesi gece sıfırın altında 30,9 dereceyle Türkiye‘nin en soğuk yeri olarak kayıtlara geçti.

Türkiyede yazın kaç derece?

Uzun yıllar haziran ayı ortalama sıcaklığı 21,3 derece iken geçen yıl bu 23,4 derece olarak gerçekleşti. Geçen yıl Türkiye geneli ortalama sıcaklıklarının alt ve üst limiti 15,3-32,8 derece arasında seyrederek uzun yıllar görülen 12,2-30,6 derecenin üzerinde yaşandı.

Türkiyenin en sıcak ili hangisi?

Türkiye’de geçen yılın en soğuk günü sıfırın altında 32,5 dereceyle Ardahan’ın Göle ilçesinde, en sıcak günü ise 47,7 dereceyle Mardin’in Kızıltepe ilçesinde kayıtlara geçti.

Türkiye’nin en sıcak şehri hangisi?

Türkiye’de geçen yılın en soğuk günü sıfırın altında 40 dereceyle Ardahan’ın Göle ilçesinde, en sıcak günü ise 47,3 dereceyle Şırnak’ın Cizre ilçesinde kayıtlara geçti.

Max derece nedir?

Max, Maximum kelimesinin kısaltmasıdır. Maximum ise en yüksek derece ve seviye anlamına gelir.

Adana en yüksek kaç derece oldu?

Bölge Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, Adana‘da 15 Eylül 1994’te 43,2 derece ölçülen sıcaklık bugün 45,1 derece olarak kaydedildi.

Türkiye sıcaklık rekoru nerede?

Şırnak’ın Cizre ilçesinde geçen ay ölçülen 49,1 derecelik sıcaklık, Türkiye‘de şimdiye kadar ölçülen en yüksek sıcaklık olarak kayıtlara geçti.

Türkiye’nin en sicak ili neresidir?

Türkiye‘de geçen yılın en soğuk günü sıfırın altında 32,5 dereceyle Ardahan’ın Göle ilçesinde, en sıcak günü ise 47,7 dereceyle Mardin’in Kızıltepe ilçesinde kayıtlara geçti.

En soğuk kac derece?

Uydular yardımıyla tespit edilen dünyanın en soğuk noktası -93,2 derece olarak ölçüldü. Antarktika’nın tam merkezinde yer alan en soğuk nokta 10 Ağustos 2010 tarihinde tespit edildi.

Türkiye en soğuk eksi kaç?

Bolu, Meteoroloji Gözlem İstasyonu’ndan alınan meteorolojik parametrelerde, bu gece eksi 20,6 dereceyle Türkiye‘nin en soğuk ili olarak kayıtlara geçti.

En sıcak ay temmuz mu ağustos mu?

Ağustos En Sıcak Ay Olarak Temmuzun Yerini Aldı