Urfa Balıklı gölün hikayesi nedir?

Urfa Balıklı göldeki balıklar neden yenmez?

Balikligöl balıkları kutsal sayılır ve kimse yakalayıp yemez. Görevliler göl içerisinde ölen balıkları sudan çıkarıp başka bir yerde toprağa gömüyorlarmış. Efsaneye göre bir gün bir Albay bu inanış bir hurafedir demiş ve Balikligöl den bir balık tutturarak yemiş.

Balıklıgöl hikayesi gerçek mı?

Şanlıurfa’da, Furkan Eğitim ve Hizmet Derneği tarafından ‘İbrahim’i mücadele’ gecesi düzenlendi. Gecede konuşan derneğin kurucusu Alpaslan Kuytul, Hz. İbrahim’in ateşe atılmasıyla oluştuğuna inanılan Balıklıgöl efsanesinin doğru olmadığını ileri sürdü.

Urfa Balıklı gölün anlamı nedir?

Balıklıgöl (Aynzeliha ve Halil-Ür Rahman Gölleri), Şanlıurfa şehir merkezinin güneybatısında yer alan ve İbrahim peygamberin ateşe atıldığında düştüğü yer olarak bilinen bu iki göl, İslam alemi için kutsal sayılan balıkları ve çevrelerindeki tarihi eserler ile Şanlıurfa‘nın en çok ziyaret edilen tarihî mekanlarındandır …

Balıklıgöl balıklar nasıl oluşmuştur?

Peygamber Düştüğü Anda Ateş Bir Göle Dönüşür Atıldığı anda ateş göle, odunlar ise balığa dönüşürler. Balıkların sırtında kara lekeler vardır hala. Bu lekeler odunların yanmış olmasından kalan izlerdir.

Balıklı gölün suyu nereden gelir?

DEĞİRMENLERİN SUYU BALIKLIGÖL’DEN GELİYORDU Çoğu yerde üstü kapalı olan suyun daha önceden güzergah üzerinde bulunan birçok değirmeni de çalıştırdığı belirtildi. Halen camilerin faydalandığı suyun güzergah üzerindeki evlerin altından geçtiği, insanların ise merdivenlerden inerek evlerine o suyu taşıdığı belirtildi.

Balıklı göle neden girilmez?

Kızartmaya çalıştıkları balıklar sırtları kızarık şekilde gölde yüzmektedirler. O günden sonra bu balıklar kutsal sayılır ve hiç kimse bu gölden balık tutmaz. Göldeki balıkların her birinin muhtelif yerleri yanık gibidir. Bunun tavadaki kızarıklıktan ileri geldiği söylenir.

Balıklıgöl ne zaman oluştu?

Bu kaynaklar kalenin de yer aldığı Eosen dönemi (yani günümüzden yaklaşık 50 milyon yıl önce) kalkerlerinden oluşmuşlardır. Zaman içerisinde kaynakların etrafı çevrilerek havuz şekline getirilmişlerdir.

Hz ibrahim ateşe atıldığında ateş neye dönüştü?

İbrahim Peygamber’in tepeden atılması sırasında Allah tarafından ateşe verilen ‘Ey ateş, İbrahim‘e karşı serin ve selamet ol’ emri üzerine ateş suya, odunlar ise balığa dönüşür.

Balıklı göldeki balıklar ne oluyor?

İbrahim Peygamberin (a.s.) ateşe atıldığı yer olarak bilinen Halil-ür Rahman Gölü‘nde balıklardan 500’ünün, henüz bilinmeyen nedenle öldüğü bildirildi. Hz. İbrahim’in, Keldani kavmi hükümdarı Nemrut tarafından ateşe atıldığı yer olarak bilinen Halil-ür Rahman Gölü‘ndeki kutsal olduğuna inanılan balıklardan 500’ü öldü.

Urfa Balıklı gölün suyu nereden gelir?

DEĞİRMENLERİN SUYU BALIKLIGÖL’DEN GELİYORDU Çoğu yerde üstü kapalı olan suyun daha önceden güzergah üzerinde bulunan birçok değirmeni de çalıştırdığı belirtildi. Halen camilerin faydalandığı suyun güzergah üzerindeki evlerin altından geçtiği, insanların ise merdivenlerden inerek evlerine o suyu taşıdığı belirtildi.

Balıklıgöl neden donmuyor?

“EKSİ 50 DERECE SOĞUK HAVALARDA BİLE BALIKLI GÖL DONMUYOR” Eksi 50 derecelik havada aksine suyun daha sıcak olmasıdır. Suyun sıcaklığı soğuk havalarda 22 derece sıcaklığa kadar çıkabiliyor. Ayrıca bu suyun aktığı 4 kilometrelik mesafe boyunca her yerde yeşil çimler mevcuttur. Suyun şifa özelliği de var.

Balıklı göle girmek yasak mı?

Koronavirüs salgını etkisini sürdürmeye devam ederken, normalleşme süreciyle birlikte Şanlıurfa’da vatandaşların kurallara uymaması ve sosyal mesafeyi ihlal etmesi üzerine Şanlıurfa Valiliği yeni kararlar aldı. Şanlıurfa’da en çok ziyaret edilen Balıklıgöl’de vatandaşların maskesiz girmesi yasaklandı.

Balıklıgöl saat kaça kadar açık?

Haftanın her günü sabah saat 10.00 ile akşam saat 17.00 arası ziyarete açıktır.

İbrahim aleyhisselam ateşe atılırken ne dedi?

İbrahim‘in bu tavrı “haliliyet makamına” (Allah dostu olma unvanına) uygun bir sadakatin eseridir. Rivayette geçtiği üzere, Allah’ın Hz. Cebrail’e “Eğer senden yardın dilerse ona yardım et!” diye buyurması, onun böyle bir yardım dilemeyeceğinin ipuçlarını da taşımaktadır.

Hz ibrahim ateşe atıldı yer nerede?

Hz. İbrahim Peygamber’in, devrin hükümdarı Nemrut ve halkının taptığı putlarla mücadele etmeye ve onları kırıp parçalayarak tek tanrı fikrini savunmaya başlaması üzerine Nemrut tarafından bugünkü Şanlıurfa Kalesi’nden ateşe atılır.