Vefasız ne anlama gelir?

Vefasız olmak ne demek?

VİCDANSIZ. sıf. İçinde iyiyi kötüden ayırma duygusu olmayan, vicdânın sesini duymadığı için hakkı gözetmeyen, insafsız, adâletsiz.

Vefalı insan olmak ne demek?

Vefalı olmak ne demek? Vefalı olma kısaca kendisine yapılan iyilikleri unutmama ve gerektiğinde karşılığını ödeme anlamına gelir.

Vefak ne demek?

Vefa kelimesinin sözlük anlamı ‘sevgiyi sürdürme ve sevgi bağlılığı’ olarak öne çıkıyor. Yani herhangi bir durum karşısında o duruma sevgi göstermek ve bu sevgiyi uzun süre güvenle aktarmak olarak da dile getirmek mümkün.

Çehreli ne demek?

Görünüş. Vech, yüz, surat.

Vefasız sevgili ne demek?

sevmeyen, acıyı bilmeyen, saf sevgiye vurulamayan, yalnızlığa dokunamayan, aşktan sorulamayan, “hep onu sevenleri sevmeyerek” ömrünü geçiren, genel itibariyle hep popülariteye, karizmaya, paraya, yakışıklılığa ehemmiyet vererek, onu gerçekten sevenin yüreğinde onulmaz yaralar açan sevgilidir.

Vefanın tahmini nedir?

Sözünde durmak, vadettiklerini yerine getirmek, sözüne sadık kalmak.

Vefalı insan davranışları nelerdir?

Vefakâr ve vefasız Bir insan, hayatındaki insanları artıları ve eksileriyle birlikte tutar. Hal hatır sormayı bile kesenlere vefasız, en ufak bir çağrıda koşanlara vefakâr denilebilir. Vefakâr olan insan karşılık beklemeden yanımızda olan insandır. Yaptığı iyiliği az, kendisine gelen iyiliği çok bilendir.

Vefalı olmak ne demek felsefe?

Vefalı olma kısaca kendisine yapılan iyilikleri unutmama ve gerektiğinde karşılığını ödeme anlamına gelir. Verilen bir sözün tutulması, gönül bağı kurulan dost, arkadaş, aile, sevgiliyi yarı yolda bırakmama gibi manalara gelir.

Dürüstlük ne demektir kısaca anlamı?

Dürüstlük T.D.K sözlüğünde “doğruluk” olarak, diğer sözlüklerde ise “özü sözü bir olma”, “olanı olduğu gibi yansıtma”, “gerçeği saklamama”, “bildiğinden, inandığından ve olduğundan başka türlü görünmeye veya göstermeye çalışmama” olarak tanımlanır. Eski Türkçedeki karşılığı samimiyettir.

Izdırap ne anlama gelir?

Dilimize Arapçadan geçmiş olan Izdırap kelimesi ”zarb” sözcüğünden türetilmiştir. Zarb bir şeye şiddetli bir şekilde vurmak anlamına gelirken, ızdırap da kalpte şiddetli bir şekilde hissedilen acı, keder ve hüzün demektir.

Zeyni ne anlama geliyor?

Zeyni; İsim olarak kullanılan bir kelimedir. Zeyni isminin anlamı, Zeyni ne demek: Süslü. Zeyni ismi; Arapça kökenli olup bir Erkek ismidir.

Vefasız ne demek ekşi sözlük?

genelde hayırsız, aramayan sormayan, bir halta yaramayan, verdiğiniz emekleri hak etmeyen bireyler için kullanılır…

Vefa nın cümlesi nedir?

Sözünde durmak, vadettiklerini yerine getirmek, sözüne sadık kalmak. Örnek Cümle: Hikmet, vefalı bir insan olmadığını, sözlerini tutmayarak ispatlamış oldu.

Vefakar dost ne demek?

Dostlukların, yaşanmışlıkların ve paylaşımların kıymetini bilen insanlara vefakâr denir. Sözünde duran kişiler için de bu kelime kullanılır. yâr-ı bi-vefa tamlaması vefasız dost demektir.

Vefalı insana ne denir?

Vefa, görülen iyilikleri unutmamak, iyilikte bulunanlara misliyle veya daha güzeliyle karşılık vermeye devam etmektir. Böyle olanlara vefakar insan denir. Zıddı nankörlüktür. Vefakarlık, Müslümanda bulunması gereken en önemli vasıfların başında gelir.