Yatsı namazı nasıl Kilinir kaç rekat?

Yatsı namazı sırasıyla nasıl kılınır?

 1. Rekat. “Niyet ettim Allah rızası için Yatsı namazının dört rekat sünnetini kılmaya” diye niyet ederiz. “Allahu Ekber” diyerek İftitah Tekbiri alır ve namaza başlarız. Sübhaneke’yi okuruz. …
 2. Rekat. Ayağa kalkarak Kıyama dururuz. Besmele çekeriz. Fatiha Suresini okuruz. …
 3. Rekat. Sübhaneke’yi okuruz. Euzü-besmele çekeriz. …
 4. Rekat.

10 Mar 2021

Yatsı namazının 4 rekat farzı nasıl kılınır?

 1. “Niyet ettim Allah rızası için Yatsı namazının dört rekat farzını kılmaya” diye niyet ederiz.
 2. “Allahu Ekber” diyerek İftitah Tekbiri alır ve namaza başlarız.
 3. Sübhaneke’yi okuruz.
 4. Euzü-besmele çekeriz.
 5. Fatiha Suresini okuruz.
 6. Kur’an’dan bir sure okuruz.
 7. Rüku’ya gideriz.
 8. Secde’ye gideriz. Doğruluruz, tekrar secde’ye gideriz.

19 Nis 2019

Yatsı namazı nasıl kılınır hangi sureler okunur?

Yatsı namazında ilk olarak subhaneke okunarak başlanır. Ardından Elham yani Fatiha Suresi okunur. Devamında ise zammı surelerden bir tanesi okunur. Secdede ise Tahiyyat, Allahümme Salli ve Barik, Rabbenalar okunur.

Yatsı namazının son 3 rekatı nasıl kilinir?

Vitir namazı yatsı namazından sonra kılınan bir namaz olup Hanefilere göre üç rekatlı vacip namazıdır. Vitir namazı kılınırken her rekatında Fatiha suresi ve devamında bir sure veya birkaç ayet okunmaktadır. İkinci rekatın sonunda ise oturularak sadece tahiyyat duası okunmaktadır.

Yatsı namazı kaç rekat nasıl kılınır tablo?

Yatsı namazı kılınışı; sırasıyla 4 rekat sünnet, 4 rekat farz ve 2 rekat son sünnet olmak üzere toplam 10 rekat olarak kılınır. Yatsı namazdan sonra 3 rekat da Selati vitir namazı kılınır.

Yatsı namazı nasıl Kilinir Diyanet?

Yatsı namazı nasıl kılınır?

 1. REKAT. “Niyet ettim Allah rızası için Yatsı namazının dört rekat sünnetini kılmaya” diye niyet ederiz. “Allahu Ekber” diyerek İftitah Tekbiri alır ve namaza başlarız. …
 2. REKAT. Ayağa kalkarak Kıyama okunur. Besmele çekilir. …
 3. REKAT. Sübhaneke’yi okunur. Euzü-besmele çekilir. …
 4. REKAT.

15 Kas 2019

Yatsı namazının sadece farzı kılınır mı?

İşte sıkça sorulan soru vakit namazlarının sadece farzlarının kılınıp sünnetleri terk etmenin caiz olup olmadığıdır. Alimlerin ittifak içinde oldukları konu sünnetlerin terki halinde bunun günah olmadığıdır.

Öğle namazının 4 farzı nasıl kılınır?

Öğle Namazının Farzının 4. Rekatı Nasıl Kılınır? Besmele çekilir: “Bismillahir rahmanir rahim” Fatiha okunur: “Allah’u Ekber” denir ve Rükü’a eğilinir: “Subhane Rabbiyel Azim” üç kere denir. Rükü’dan doğrulur: “Semi Allahulimen Hamide – Rabbena lekel Hamd” denir.

Yatsı namazında hangi sureler okunur sırasıyla?

Sübhaneke okunur. Besmele çekilir:”Bismillahir rahmanir rahim” – Fatiha okunur: Zamm-ı sure (Kuran ı Kerimden en az üç ayet) okunur. “Allah’u Ekber” denir ve Rükü’a eğilinir: “Subhane Rabbiyel Azim” üç kere denir. Rükü’dan doğrulur: “Semi Allahulimen Hamide – Rabbena lekel Hamd” denir.

Yatsı hangi sureler okunur?

 • Rekat (Farz) Niyet edilerek namaza başlanır. Sonrasında tekbir getirilir ve ALLAHÜ EKBER denildikten sonra öncelikle Sübhaneke okunur. Eüzu besmele çekilir ve Fatiha suresi okunur. …
 • Rekat (Farz) Besmele çekilir ve Fatiha suresi okunur. Zamm-ı sure okunur. …
 • Rekat (Farz) Besmele çekilir. Fatiha suresi okunur. …
 • Rekat (Farz)

15 Şub 2022

Vitir namazının kazası nasıl olur?

Vitir Namazının kazası için; “Niyet ettim Allah rızası için, vaktine yetişip de kılamadığım vitir namazını kılmaya” veya “Niyet ettim Allah rızası için, üzerimde olan bir vitir namazını kaza etmeye.” şeklinde niyet edilerek 3 rekat aynı şekilde kılınır. Vitrin kazası farz değil vaciptir.

Vitir namazının üçüncü rekatında ne okunur?

Hanefîlere göre, vitir namazının üçüncü rekâtında kunût yapmak vaciptir. Kunûtta tekbir alınır ve kunut duaları olarak bilinen “Allahümme innâ neste’înuke” ve “Allahümme iyyâke na’büdü” duaları okunur (İbn Ebî Şeybe, el-Musannef, III, 245; Tahâvî, Şerhu me’âni’l-âsâr, I, 249; İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtâr, II, 442).

Yatsı namazı en kısa nasıl kılınır?

 1. Rekat. “Niyet ettim Allah rızası için Yatsı namazının dört rekat sünnetini kılmaya” diye niyet ederiz. “Allahu Ekber” diyerek İftitah Tekbiri alır ve namaza başlarız. Sübhaneke’yi okuruz. …
 2. Rekat. Ayağa kalkarak Kıyama dururuz. Besmele çekeriz. Fatiha Suresini okuruz. …
 3. Rekat. Sübhaneke’yi okuruz. Euzü-besmele çekeriz. …
 4. Rekat.

28 Nis 2020

Vitir namazı kaç rekat nasıl kılınır?

Hanefilere göre, vitir namazı üç rekattır ve sonunda selam verilir. Şafiîlere göre vitir namazının en azı bir rekat, en çoğu on bir rekattır. Bir rekattan fazla kılınacaksa, önce iki rekata niyet edilir ve sonunda selam verilir. Sonra vitir namazının bir rekatına niyet edilir ve sonunda selam verilir.

Yatsı namazı kaç rekat nasıl kılınır diyanet?

YATSI NAMAZI NASIL KILINIR, KAÇ REKATTIR? Dört sünnet, dört farz ve iki son sünnet olmak üzere on rekattan oluşur. Namazın ardından üç rekat vitr namazı kılınır. Yani toplam 13 rekattır.