Yenilebilir yağlar nelerdir?

Yenilebilir yağların özellikleri nelerdir?

Yağların Fiziksel Özellikleri

 • Saf yağlar tatsız, kokusuz ve renksizdir.
 • Renkli olmalarının nedeni; yağlara karışan pigmentlerdir.
 • Aynı özellikte olan ve aynı erime yeteneği taşıyan başka bileşikler için çok iyi bir eritgendir.
 • Besinlerin temel lezzet ve aroma kaynağıdır.
 • Besinin yapısının oluşturulmasında rol oynar.

Yağ çeşitleri nelerdir?

Başlıca yağ türleri:

 • Doymuş yağ
 • Trans yağ
 • Doymamış yağ
 • Tekli doymamış yağ

Yenilebilir yağların yapılarında ne bulunur?

Yağların yapı taşını yağ asitleri oluşturmaktadır. Yağ asitleri basitçe, bir ucunda metil (-CH3) diğer ucunda ise karboksil grubunun (-COOH) bağlı olduğu karbon zinciri olarak tanımlanabilir.

Kaç çeşit yağ var?

Yiyeceklerimizde esas olarak 3 çeşit yağ vardır. Sağlık için en zararlıları doymuş yağlar ve trans yağlardır. Bunlar LDL (kötü) kolesterolü yükseltirler ve oda ısısında katıdırlar (ayrıca bakınız). Doymamış yağlar oda ısısında sıvıdır ve çoğunlukla bitkisel kaynaklıdır.

Yağlar ve Özellikleri Nelerdir?

Yağların Özellikleri

 • Yağda eriyen vitaminler (A,D,E,K) yağlar sayesinde vücudumuz tarafından emilimi sağlanır.
 • Vücudumuzun E vitamini ihtiyacının yaklaşık ¾ ünü yağlardan karşılarız.
 • Enerjisi yüksektir,tüketildiğinde vücuda daha fazla tokluk hissi verir.

Lipitlerin özellikleri nelerdir?

Lipitler kutuplu bir yapıya sahip değildir. Bunun için suda çözünmezler ya da çok az çözünürler. Eter, kloroform, benzen, aseton gibi organik çözücülerde çözünebilirler. Organik bir bileşik olduğu için temel olarak karbon, hidrojen ve oksijenden oluşurlar.

Bitkisel yağ çeşitleri nelerdir?

Bitkisel yağ, bitkilerden elde edilen yağdır. Bitkisel yağlar yiyeceklerde ve yemek pişirmek amacıyla kullanılırlar. Bitkisel yağ üretiminde kullanılan en önemli bitkiler soya, palmiye yağı, kolza, kanola, zeytin ve ayçiçeği ile yer fıstığıdır (yer fıstığı yağı).

En faydalı yağ hangisi?

– Tekli doymamış yağ asitleri; zeytinyağı, fındık ve avakadoda, çoklu doymamış yağ asitleri ise balık, balık yağı, keten tohumu, ceviz, ay çekirdeği, kabak çekirdeğinde bulunmaktadır. Yağlı balıklar omega-3’den zengin kalp sağlığı için en faydalı besinlerdendir.

3 yağ asidi 1 gliserol nedir?

Trigliseritler bir gliserol molekülü ile üç molekül yağ asidinin ester bağlarıyla bağlanması sonucu oluşur. Gliserol ile yağ asitleri arasında üç ester bağı kurulur. Doymuş, doymamış yağlar ve mumlar bu gruba girer.

Yağların hidrolizi sonucu ne oluşur?

Hidroliz sonucu serbest yağ asitleri, mono- ve di-gliseritler ve gliserol oluşur.

En sağlıklı yağ hangisi?

Zeytinyağı Belkide dünyadaki en sağlıklı yağdan bahsediyoruz. Zeytinyağı içerisinde bulunan doymamış yağlar ile kalp damar sağlığı için önemli bir bileşen. Ayrıca ekstra virgin tipi zeytinyağı tam olarak katkısız olduğu için içerisindeki antioksidan seviyesi oldukça yüksektir.

Isıya en dayanıklı yağ hangisi?

Sıcaklığa en dayanıklı yağlar ise rafine avokado yağı, rafine aspir yağı, ekstra light rafine zeytinyağı, rafine soya fasulyesi yağı, rafine mısırözü yağı ve rafine fıstık yağıdır. Bu yağlar 260 derece sıcaklığa kadar dayanabilir.

Yağların görevi nedir?

Hücrenin yapı maddelerinden olan yağların en temel görevi vücudun enerji kaynağını oluşturmak olarak bilinmektedir. Tüketilen besinlerin fazla olması halinde vücut besinlerin fazlasını yağ olarak depolamaktadır. Depolanan yağlar ise vücudun enerji ihtiyacının karşılanmasında kullanılmaktadır.

Yağların genel formülü nedir?

Kısaca yağlar, kimyasal olarak gliserin ve yağ asitlerinin esterleridirler yani yapı taşları gliserol ve yağ asitleridir. Yağın çeşitliliği gliserolden değil de yağ asitlerinin farklılığından kaynaklanır. ➢ Gliserol üç OH grubu içeren bir tri alkoldür. ➢ Kapalı formülü C3H8O3= C3H5(OH)3’tür.

Lipitlerin başlıca görevleri nelerdir?

Lipidlerin çok çeşitli görevleri vardır: Enerji sağlarlar (karbonhidratlardan sonra 2.sıradadır), yağda eriyen A,D,E,K vitaminlerinin taşıyıcısıdır, vücudu ısı kaybından korurlar, hücre zarının bileşenlerinden biridir, birçok enzim aktivesini etkiler, sinirsel uyarıların iletiminde etkilidir.