Yeşil turunç reçeli nasıl yapılır?

Turunç Reçeli sert oldu ne yapmalıyım?

Ama diyelim ki katılaşıp sertleşme gibi bir sorun yaşadınız ve reçelinizi kurtaramayacağınızı düşündüğünüz bir durumdasınız. Böyle anlarda başka bir tencerenin içerisine hemen su aktarın. 1 kglık meyveden yaptığınız reçel için 3 su bardağı kadar su yeterli olacaktır.

Kıbrıs usulü turunç macunu nasıl yapılır?

Turunç Macunu Nasıl Yapılır?

  1. Turunçları portakal soyar gibi 4’e bölüyoruz. Kabuklarını yırtmadan soyuyoruz. …
  2. Acısını çıkarmak için. Su turunçların üzerini tamamen kaplamlı. …
  3. 7. günün sonunda tencereyi yeniden suyla doldurup turunçları koyuyoruz ve kaynatıyoruz. …
  4. Bir tencerede toz şeker ve su ile koyu bir şerbet yapıyoruz.

Turunç Reçeli kaç dakika kaynar?

Şeker ve suyu ısıtarak eritip (bu yöntem buradaki Arap-Hristiyanların pişirme yöntemi, klasik şekilde şeker dökülüp, su ekleme yöntemi değil), ipe dizilmiş turunçları bu şerbete atarak önce harlı, sonra kısık ateşte 60-70 dk pişiriyoruz.

Turunç reçelinin kıvamı nasıl olmalı?

Başparmağınızın tırnağı ile yukarıdan aşağıya bir çizgi çekin. Eğer ortadan ikiye ayrılıyor ve hemen kapanmıyorsa reçelinizin kıvamı olmuş demektir. Turunç, bergamot, portakal kabuklarını aynı şekilde yorgan ipine dizerek reçelini yapabilirsiniz.

Kıvamı tutmayan reçel nasıl koyulaştırılır?

Elma, reçelin içerisinde pektin görevi görüp, daha jölemsi, daha koyu bir kıvam almasını sağlar. Yine henüz pişirme aşamasındayken içerisine koyacağınız limon suyu reçelinizin daha bir kıvamlı olmasını sağlar. Limon suyunu ilave ettikten sonra kısık ateşte pişirmeye devam edin.

Sulu olan reçel nasıl koyulaştırılır?

Endişelenmeyin, çaresi var. Reçeli tekrar ateşe koyun. İçine dilimlenmiş bir elma ilave ederek koyulaşana dek pişirin. Eğer soğuduktan sonra ağdalaşmış sa bir limon ya da portakal suyu ilave ederek tahta bir kaşıkla devamlı karıştırmak suretiyle birkaç dakika pişirin.

Turunç suyu neye iyi gelir?

Turunç çayı ve turunç suyu iştah açar, insanı serinletir ve susuzluğu giderir. – Turunç suyu sinirleri yatıştırır, çarpıntıyı önler. Sinir ve stres dolayısıyla oluşan heyecanı, üzüntüyü, çarpıntıyı ve sıkıntıyı gidermeye yardımcı olur. – Turunç doğru oranda kullanıldığında şeker hastalığına karşı faydalıdır.

Turunç macunu nedir?

* Yapımı oldukça güç, zahmetli ve zaman alsa da Turunç Macunu Kıbrıs’ta kahveden sonra misafirlere küçük çay tabaklarında ağırlanan eşsiz bir lezzet. Kıbrıs kültürünün vazgeçilmezlerinden olan macunlar her evde kavanozlar içerisinde saklanarak, gelen misafirlere sunulur.

Turunç Reçeli nasıl Kavanozlanır?

Reçelinizi hemen tüketmeyecekseniz, aylarca hava almadan kavanoz içerisinde muhafaza olması için reçel doldurulan kavanozu 10 dakika suda kaynatabilirsiniz. 19. El emeğinizle hazırlamış olduğunuz ev yapımı turunç reçelini serin, kuru ve karanlık bir ortama alarak muhafaza edebilirsiniz. Afiyet olsun.

Turuncun faydası var mı?

Sinirleri azaltıcı etkiye sahip olan turunç, yatıştırıcı etki gösterir ve rahatlama sağlar. Üzüntü ve sıkıntıyı gidermede kullanılır. Özellikle stres kaynaklı depresyonda etkili bir besindir. Tansiyonu dengelerken aynı zamanda kan şekerini düşürmek de turunç meyvesi faydaları arasında yer alır.

Turunç hangi ayda toplanır?

Turunç ağacı üç yaşından sonra meyve verir. Meyveleri kasım ile şubat arasında hasat edilir. Genellikle de eylül ayında hasat yapılır.

Yapılan reçel tekrar kaynatılır mı?

Şekerlenen reçel az su ve limon suyu ilavesiyle tekrar kaynatılabilir. Reçel kavanozlara doldurulurken ya ocaktan alınınca hemen doldurulmalı, ya da tam olarak soğuması beklenmelidir.

Reçel soğuduktan sonra tekrar kaynatılır mi?

Reçel ya da marmelatı pişirdiniz. Ancak soğuduktan sonra çok sulu olduğunu farkkettiniz. Endişelenmeyin, çaresi var. Reçeli tekrar ateşe koyun.

Turunç suyu içilir mi?

Turunç çayı ve turunç suyu iştah açar, insanı serinletir ve susuzluğu giderir. – Turunç suyu sinirleri yatıştırır, çarpıntıyı önler. Sinir ve stres dolayısıyla oluşan heyecanı, üzüntüyü, çarpıntıyı ve sıkıntıyı gidermeye yardımcı olur. – Turunç doğru oranda kullanıldığında şeker hastalığına karşı faydalıdır.

Turunç suyu nerelerde kullanılır?

Yemeklerde kullanılmak üzere sıkılan turunç suyu az tuz eklenerek kaynatılır, dinlendirildikten sonra süzülür ve kışlık saklamak üzere şişelenir. Salatalara, kısır, bamya, pırasa, yaprak sarma ve dolma gibi yemeklere özel bir lezzet katar.