Yumurtalıkta kist ne demek?

Yumurtalıkta kist varsa ne olur?

Yumurtalık kistleri çoğu kez bir şikayete neden olmaz çünkü yumurtalıkların diğer organlara teması zordur. Genellikle rutin kontroller esnasında tespit edilir. Ağrı nadir görülür. Nadir olarak kistler kendi etrafında dönerse (torsiyon) ya da patlarsa (rüptür) şiddetli ağrı oluşumu söz konusu olabilir.

Yumurtalık kisti tedavisi nasıl olur?

Kistin büyümesi ciddi problemlere neden olacağından, ameliyat en kesin çözüm olur. Eğer kist, büyük ise ve kötü huylu olma durumu söz konusu ise Laporatomi tedavisi uygulanır. Bunun yanında küçük olup iyi huylu olan kistlerde vardır. Bu kistler içinde laparaskopi tedavisi uygulanır.

Yumurtalık kisti zararlı mıdır?

Çoğu yumurtalık kisti iyi huyludur ve doğal olarak tedavi edilmeksizin kendiliğinden gider. Bu kistler, eğer varsa, semptomlara neden olur. Ancak çok nadir durumlarda, rutin bir muayene sırasında kanserli bir yumurtalık kisti kitlesi tespit edebilir.

Yumurtalıkta kist varsa hamile kalınır mı?

Genel olarak yumurtalık kisti kadınlar için olumsuz bir durum teşkil etmezler. Bu durum anne adayları için de geçerlidir. Kistler kronik haldeyken, anne adayında hali hazırda bir kist varken hamile kalmak olağandır. Fakat nadiren görülebilen çikolata kistleri, hamileliğe engel teşkil edebilecek özelliklere sahiptir.

Yumurtalık kisti kansere dönüşür mü?

Yumurtalık Kistleri ve Kanser Over kistlerinin çoğu kanser değildir. Menopozdan sonra yumurtalık kisti oluşuyorsa bu ihtimal akılda tutulmalıdır. Menopoz, bir kadının artık adet görmeyi bıraktığı zamanı işaret eder. Ancak, kistler menopozdan sonra oluşuyorsa, kanserli olma şansı daha yüksektir.

Yumurtalık kisti nerede ağrı yapar?

Muayene veya ultrasonografi sırasında tesadüfen de saptanabilmektedir. Hastaların birçoğunda sadece kasık ağrısı şikayeti bulunur. Yumurtalık kistlerine bağlı kasık ağrısı genellikle çok şiddetli değildir. Oturmak, dizleri karna çekmek gibi karın içerisini sıkıştıran hareketlerde ağrı birden hissedilir.

Kist adetle nasıl atılır?

Yumurtlama döneminde bu kistin içerisine kan dolar ve gebelik varsa eğer progesteron hormonu salgılamaya başlar. Gebelik söz konusu değilse adet kanaması ile kist dışarı atılır. Her ay vücudun bu şekilde yenilenmesini sağlayan kistlerin zararı yoktur; fakat adetle atılamayan kistler vücutta büyümeye başlar.

Yumurtalık kisti olanlar nelere dikkat etmeli?

Kısacası kist diyip boş vermemek gerekir. Kistlerde en sık rastlanan şikayetler kasık ağrısı, cinsel ilişkide ağrı, karında dolgunluk ve basınç hissi ve adet düzensizlikleridir. Kistin sapı etrafında dönmesi ( torsiyon) ya da patlaması durumunda ise çok şiddetli karın ve kasık ağrısı ortaya çıkabilir.

Hangi kistler tehlikelidir?

Eğer kişide nadiren rastlanan tümör dokulu kistler bulunuyorsa, büyüklüğüne bakılmaksızın hemen cerrahi müdahaleyle alınması gerekir çünkü kanser dokulu kistlerin tamamı tehlikelidir. İyi huylu kistler ise 8-10 cm uzunluğuna ulaşmamaları durumunda herhangi bir risk teşkil etmez ve basit şekilde tedavi edilir.

Kistler kaç gün adet gecikmesi yapar?

Yumurtalık kistleri bazen 3-5 gün gibi kısa süreli adet gecikmesine sebep olurken bazen bir kaç hafta hatta ay kadar adet gecikmesine sebep olabilirler. Tedavi için bazen takip bazen de ameliyatla kistin çıkarılması uygulanır.

Yumurtalık kisti doğurganlığı etkiler mi?

Yumurtalıkların yüzey dokusundan kaynaklanan kistlerdir. Tedaviye ihtiyaç duysalar da doğurganlığı etkilemezler.

Yumurtalık kisti kanser yapar mı?

Yumurtalıklar ayrıca kadınlık hormonları östrojen ve progesteron üretirler. Kistler genellikle iyi huyludur, yani kanserli değildir ve genellikle tedaviye gerek duymaz.

Yumurtalık kisti ne zaman tehlikeli?

Yumurtalıklarda kan birikimi sonucu oluşan kistler de koyulaşarak, çikolata kıvamına gelir. Çeşitli boyutlarda olabilen bu kistlere, 3 cm’nin altındaysa ve bir rahatsızlık vermiyorsa dokunulmaz. Ancak kişiyi rahatsız ediyorsa ya da hamileliğe engel teşkil ediyorsa ameliyat edilebilir.

Yumurtalık kisti belirtileri Nasıl Anlaşılır?

Bu durumda, karında ağrı ve şişlik, adet öncesi ve adet döneminde pelvik ağrı, düzensiz adet kanamaları, bağırsak hareketleri sırasında ağrı hissi, sırt ve bel ağrıları, mide bulantısı ve kusma, kısırlık, hormonal dengesizlik ve cinsel ilişki sırasında ağrı gibi belirtiler görülür.

Kist ağrısı nasil anlasilir?

Yumurtalık kisti patlaması hastada karnına bıçak saplanmış gibi ani ve şiddetli bir ağrı yapar. Bu ağrının 12-24 saat içinde azalarak kesilmesi beklenir. Kist içeriği ne kadar yoğunsa ağrı o kadar şiddetli olur.