Şan Tiyatrosu Nerede?

Şan Tiyatrosu nasıl yandı?

ferhan şensoy ve arkadaşlarının müzikal oyunu sonrasında 1985’de aşırı dinciler tarafından yakılan tiyatro. yangın esnasında bekçi hayatını kaybetmiştir.

Ferhangi Şeyler nerede oynuyor?

Çoğunlukla Şensoy’un kendi tiyatrosu olan Ses Tiyatrosu’nda sahnelenen Ferhangi Şeyler iki perdedir.

Şan Tiyatrosu sahibi kimdir?

İstanbul. Şan Tiyatrosu‘nda görev alan pek çok isim, 28 yıl aradan sonra yeniden bir araya geldi. Günay Restoran’da düzenlenen “Geleceğe Dönüş” gecesinde, Şan Tiyatrosu kurucusu Egemen Bostancı ile ünlü sanatçılar Adile Naşit, Turgut Boralı, Zeki Alasya ve Metin Serezli anıldı.

Şan Tiyatrosu ne zaman yandı?

Müzikaller belki de devam edecekti, eğer 9 Şubat 1987 günü, Ferhan Şensoy Muzır Müzikal’ini sahnelediği dönemde, koca bina resmi kayıtlara göre ‘elektrik kontağından’ çıkan bir yangınla kül olmasaydı. O gün bugündür yıkık dökük bekliyor tiyatro. Şan Müzikholü Surp Agop Ermeni Hastanesi Vakfı’na ait.

Eski Şan Tiyatrosu Nerede?

Taksim’de, Talimhane ile Elmadağ’ın kesiştiği noktada bulunan ve 22 yıl önce yanan eski Şan Tiyatrosu‘nun yanı sıra açık otopark ile tarihi sıra evlerin bulunduğu parsellerde yeni bir alışveriş ve kültür merkezi yapılacak.

Şan Tiyatrosu ne oldu?

Oyunun başlamasının ardından ise bir patlama sesi duyuldu. Yaklaşık 15 dakika içerisinde alevler her yeri sardı. Tiyatronun bekçisi yangında yaşamını yitirdi. Olaydan sonra yapılan açıklamada, Şan Tiyatrosu‘ndaki yangının elektrik kontağından çıktığı söylendi.

Ferhangi Şeyler kaç kez oynandı?

İki bin kez sahnelenen Ferhangi Şeyler‘in yazarı Ferhan Şensoy Odatv’ye konuştu. -Haldun Taner’in önünde gizlice oynadıkları oyun neydi…

Ferhangi Şeyler kaç kere?

Ferhan Şensoy’un 1987 yılından beri aralıksız oynadığı tek kişilik oyunu Ferhangi Şeyler, 21 Ekim’de 2400’üncü kez sahnelenecek.

Şan Tiyatrosunu kim yaktı?

Şensoy bir dönem en ünlü müzikallerin sahnelendiği Şan Tiyatrosu‘nun dönemin “Özal hükümetinin bilgisi dahilinde yaktırıldığını” söylüyor ve bir de isim veriyordu: Şan Tiyatrosunu ve aynı zamanda kendisinin de yakılması emrini Hasan Celal Güzel vermişti…

Şan tiyatrosunun yerine ne yapıldı?

22 yıl önce yanan Şan Tiyatrosu‘nun yerine yeni bir alışveriş merkezi yapılacak. Ermeni Katolik Surp Agop Hastanesi Vakfı Yönetim Kurulu’nun kararıyla yanan tiyatronun yerine mimar Şefik Birkiye’nin şirketi olan Vizzion Europe tarafından Şan City adında bir alışveriş merkezi geliştiriliyor.

Ferhangi Şeyler kaç yılında başladı?

Ferhangi Şeyler, Ferhan Şensoy’un 7 Mart 1987’den beri aralıksız oynadığı tek kişilik gösterisidir. Şensoy bu oyunda gündelik olayları kendince, mizahi bir dille değerlendirir.

Ferhangi Şeyler ne kadar sürer?

Ferhan Şensoy iki buçuk saat boyunca bu hayali kahramanlar ile uğraşıyor, başından geçen olayları anlatıyor, zaman zaman bağlamasını eline alıp türküler söylüyor, günlük gazeteleri kendine has üslubuyla yorumluyor.

Ferhangi Şeyler kaç oyun oldu?

Ferhangi Şeyler: 2400’üncü oyun.

Şan Tiyatrosu ne zaman kapandı?

Tarihin karanlık sayfalarından biri bu. Tiyatroyu yakanlar, 2 Temmuz 1993’te Sivas’ta insanları yakarak öldürenlerden farklı değil. Şan Tiyatrosu yangınının üstü (“elektrik kontağından çıktı” gerekçesiyle) hızla kapatıldı.

Şahları da Vururlar ne zaman?

Ferhan Şensoy, oyuncusu ve senaristİ olduğu ‘Şahları da Vururlar‘ oyununu ilk olarak 1979 yılında sahneye koydu. İran’ın yakın döneminden tarihsel kesitleri ele aldığı oyun efsaneler arasına girdi. Usta kadrosuyla İran’ın yakın dönem tarihini anlatan çok başarılı bir oyundur.