Yer fıstığı topraktan kaç günde çıkar?

Yer fıstığı ne zaman sökülür?

Ekimden yaklaşık 150-160 gün sonra yerfıstığı hasat olgunluğuna gelir. Virginia (çerezlik) ve Runner (şekerlemelerde) tipi çeşitler 135-160 günde, Spanish (yağlık) ve Valencia tipinde olanlar ise 115-125 günde hasat olgunluğuna gelirler.

Yer fıstığı kaç günde bir sulanır?

Yer fıstığı tohumu yağmurlama tekniği ile günde bir defa ya da iki günde bir şekilde sulanmalıdır. Yer fıstığı bitkisi yetiştikten sonra susuzluğunu kendisini belli edebilir. Eğer yaprakların koyu bir renk aldığı görülüyorsa bu yer fıstığının susamış olması anlamına gelir.

Yer fıstığı ne zaman çiçeklenir?

Sarı çiçekler, ekimden yaklaşık 40 gün sonra bitkinin alt kısmının etrafında ortaya çıkar. Çiçekler kendilerini döllendiğinde, ve yer fıstığı yumurtalığı oluşmaya başladığında yapraklar düşer.

Yer fıstığına hangi gübre atılır?

Potasyum seviyesi düşük topraklarda dekara % 50 K2O içeren potasyum sülfat gübresinden tabandan 10-12 kg/da uygulanmalıdır. Yerfıstığı bitkisinin gelişimi, verim ve kalitesine kalsiyumun etkisi son derece yüksektir. Yerfıstığı ortalama bir verim ile her yıl topraktan 25-30 kg CaO/da kaldırmaktadır.

Fıstığı hangi ayda toplanır?

Ağustos ayının ortalarında baklava yapımında kullanılan ve “boz fıstık” olarak bilinen ürünün hasadına başlayan çiftçiler, eylülün başında da “kırmızı kabuklu” fıstığı toplamaya çalışıyor. Sabahın erken saatlerinde işe koyulan çiftçiler, akşam saatlerine kadar fıstık topluyor.

Yer fıstığı suyu sever mi?

Yerfıstığı 3 gelişme döneminde fazla miktarda suya ihtiyaç duyar. Yerfıstığı gelişme döneminde en fazla suyu Temmuz ve Ağustos aylarında tüketmektedir. Yerfıstığı tarımında ilk sulama çok önemlidir.

Fıstık su ister mi?

Genel olarak, su stresi periyodisite fenomenini arttırır. Antepfıstığı ağaçları, özellikle fıstıkların oluşumu sırasında (yaz aylarında) yüksek su isteklerine sahiptirler.

Yer fıstığı sivilce yapar mı?

İçeriğindeki yağ sebebiyle fazla kilo alımına sebep olacağından dolayı düzenli tüketiminde miktar aşılmamalıdır. Aynı zamanda kişilerde farklı cilt sorunlarına ve sivilcelenmelere sebep olabilir. Yer fıstığı, bazı kişilerde alerjik reaksiyonlara sebep olabilir.

Yer fıstığı en çok hangi amaçla kullanılır?

Ülkemizde yer fıstığı genel olarak kuruyemiş şeklinde tüketilir. Bunun yanında fıstık ezmesi şeklinde tüketimi de son yıllarda oldukça yaygın görülmektedir. Yer fıstığı; çörek, kurabiye gibi yiyeceklerin içinde de kullanılabilir.

Yer fıstığı verimi nasıl artırılır?

Yer fıstığı yetiştiriciliği sırasında da dönüşümlü ekim yöntemini takip etmek size çok şey kazandıracaktır. Yer fıstığı ekilen araziye birer yıl arayla mısır ekmek, her iki üründen de daha fazla verim almanızı sağlar.

Yer fıstığı kabuğu gübre olur mu?

Bitkilerin altındaki nemi muhafaza ederler, istenmeyen otların çıkmasını önlerler ve yavaşça çürürler. Zaman içinde Antep fıstığı kabukları gübreye dönecektir. Diğer ağaç kaynakları gibi, onları bir arada tutan güçlü selüloz bağlarını kırmak için nem ve zamana ihtiyaçları var.

Ilk hasat fıstık ne demek?

Antep fıstığı temmuz ayının sonlarına doğru ilk ürünü vermeye başlar. Antepfıstığı ilk hasat edilmeye yani temmuz sonu – ağustos başı gibi hasat edilmeye başlanılırsa elde edilecek fıstık tam olgunlaşmadığından kabuğunun içerisini tam olarak doldurmadığından ağaçtan elde edilecek ürün miktarı az ve özel olacaktır.

Antep fıstığı mevsimi ne zaman?

Taze Antep Fıstığı Ne Zaman Çıkar? Fıstığımız Ağustos ayının başında ilk olarak baklavalık fıstık ” boz ” olarak olmaya başlar. Akabinde Ağustos 1. haftasından sonra olgunlaşarak ” taze (Ben) fıstık ” halini alır.

Yer fıstığı ne kadar su ister?

Yetişme süresi boyunca toplam 500-600mm’lik yağış yerfıstığı için yeterli olmaktadır. Ancak bu yağışın yetişme dönemine dağılmış olması gerekir. Uzun bir süre yerfıstığı bitkisinin susuzluğa mahrum kalması halinde, kapsüllerin içerisindeki tohumlar tam gelişmezler ve neticede verim düşük olur.

Fıstık ağacı kaç günde sulanır?

Bu sistem, hasat zamanında sorun yaratmayacak şekilde ve genç ağaçların dikiminden önce bahçeye kurulmalıdır. New Mexico’da Antepfıstığı yetiştiricileri, ağaçları kış aylarında en az ayda bir kez sularlar. Şubat ayından itibaren, dinlenme döneminin kolayca son bulması için ağaçları haftada bir kez sularlar.